vitiron header3

Treneris nekreipia dėmesio – kaip elgtis?

2015 02 18 Aistė Žemaitytė, sporto psichologė
Naudingumo balas krepšinyje svarbus, nes pagal jį žaidėjai kviečiami į rinktines.
Nuotr. autorius: K. Bakūno

Klausimas, kuris neramina tėvelius: kaip elgtis, jei vaikas galvoja, kad treneris į jį nekreipia dėmesio, o dirba tik su lyderiu? Vaikas nenoriai eina į treniruotes.

Psichologės atsakymas. Labai svarbu žinoti, kokio amžiaus Jūsų vaikas. Tad komentuosiu bendrais bruožais.

Pirmiausia paklauskite vaiko, kodėl jis taip galvoja. Paaiškinkite, kad per treniruotes svarbu atlikti trenerio skiriamas užduotis, o ne dairytis, kiek laiko ir kam yra skiriama. Kai vaikas užduotį atliko, paskatinkite jį prieiti prie trenerio ir pasakyti, kad užduotis atlikta bei pasiteirauti, ką daryti toliau.

XXI amžiaus žmogus – aktyvios, o ne pasyvios veiklos orientacijos; tad kuo vaikas anksčiau išmoks aktyviai veikti pats, o ne laukti, kad kažkas jam skirtų dėmesio, prie jo prieitų, tuo bus geriau.

Taip pat efektyvu paprašyti vaiko po treniruotės užrašyti į sporto dienoraštį, kokias pastabas davė treneris jam šiandien. Po dviejų savaičių matysite, kokios pastabos dažniausios. Tuomet išrinkite 1-2 dalykus, apie kuriuos mėnesį laiko vaikui priminsite prieš treniruotę bei paklausite, kaip jam pavyko juos atlikti, po jos. Taip išmokinsite savo jaunąjį sportininką skirti dėmesį sau.

Padarytą pažangą pamatys ne tik komandos treneris. Tikėtina, kad tai išspręs ir nenoro eiti į treniruotes klausimą. O jei ne, pakalbėkite su vaiku apie jo mėgiamą krepšininką, komandą. Leiskite jam pasvajoti – ko jis norėtų pasiekti užaugęs. Ir ką reikia padaryti dabar, kad priartėtų prie savo svajonės.

Tėvai – labai svarbūs kiekvieno sportininko kelyje. Jūsų palaikymas didžia dalimi nulemia vaiko tolimesnę ateitį. Tad ką manote apie savo vaiko ateitį krepšinyje Jūs?

Labai dažnai pasibaigus krepšinio rungtynėms, krepšininkų efektyvumas vertinamas įmestais tritaškiais, dvitaškiais ir įmestų baudų skaičiumi. Kartais užsimenama apie rezultatyvius perdavimus. Kaip motyvuoti vaiką žaisti krepšinį ir siekti rezultatų, jeigu jis žaidžia pozicijoje, kurioje jo pagrindinis darbas yra atkovoti kamuolį ir perduoti jį kitam žaidėjui, kuris ir įmes tuos taškus bei pelnys rezultatyviausio žaidėjo vardą? Sėkmingai kamuolį perdavęs vaikas lieka kaip ir už borto.

Psichologės atsakymas. Krepšinyje skaičiuojamas žaidėjo naudingumo balas, kurį sudaro ne tik iš Jūsų minimi taškai, bet ir atkovoti kamuoliai, rezultatyvūs perdavimai, blokai, perimti kamuoliai tiek Europoje, tiek NBA. Sunku patikėti, kad treneris to nežino ar neperteikė savo auklėtiniams. Na, bet jeigu taip nutiko, tai pasidomėkite, kaip tiksliai toks naudingumo balas skaičiuojamas, išmokykite tai daryti savo vaiką ir bus aiški Jūsų vaiko vertė.

Vaikams iki 6-7 metų ypatingai svarbu gauti grįžtamąjį ryšį iš aplinkinių. Vėliau vaikas mokinamas pats įvertinti savo veiklas, elgesį pagal tam tikrus kriterijus. Taip ugdomas pasitikėjimas savimi, užtikrintumas, nes vaikas žino savo realią vertę.


Naudingumo balas krepšinyje svarbus, nes pagal jį žaidėjai kviečiami į rinktines, vėliau jiems siūlomi kontraktai klubuose.

 

Norite užduoti klausimą sporto psichologei? Tai galite padaryti čia: http://bit.ly/1uiyaBs

Naujienų sąrašas