vitiron header3

SKM trenerio Š. Cipario ateities vizija – tapti geresniu treneriu

2015 05 20 Ieva Dirmaitė, SKM.lt
Š. Ciparis vasario 14-ąją švenčia ne tik meilės dieną, bet ir savo gimtadienį.
Nuotr. autorius: R.Dačkaus
Nedaugžodžiaujantis, siekiantis, kad jį vertintų už jo nuveiktą darbą, nuolat savo akiratį ne vien profesinėje veikloje plečiantis sportininkas – tokį pirmą įspūdį palieka šio Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) sezono trenerių štabo naujokas Šarūnas Ciparis.

Su SKM treneriu kalbėjomės apie krepšinį, vaikystę, šachmatus ir, žinoma, ateities viziją.

1. Pokyčiai. Š. Cipariui neteko rūpintis būsimus studentus užgriūnančių klausimų sprendimu – būsto paieška ar nerimu dėl mažiausiai keturis metus užtruksiančių klajonių tarp namų ir vieno iš Lietuvos didmiesčio, kurio universiteto duris teks varstyti. Mat SKM treneris gimė ir augo Vilniuje. Veikiausiai todėl, kad sostinė yra gimtasis miestas, krepšinio specialistas nėra abejingas jo problemoms. Vyras pateikia ir kitas, jo manymu, svarbias ne tik  sostinėje, bet ir Lietuvos mastu, sritis, kuriose reikia permainų.

„Manau, keisti reikėtų ne tik Vilniuje. Apskritai reikėtų pokyčių Lietuvoje. Manau, švietimo sistema vienas iš tų dalykų. Pinigų dotavimas tam tikrom įstaigoms, kultūros stoka, komunizmo jautimas tam tikro amžiaus žmonėse iki šiol, taikymasis į Vakarus ir tik į tam tikras sritis, neatsižvelgiant į tai, kur mūsų praeitis ir ko mes norime. Antras dalykas būtų atvirumas. Kad būtų (žmonės – aut. past.) atviresni, nuoširdesni“,- kritikos negaili SKM auklėtinių treneris.

2. 1989. Š. Ciparis – Sąjūdžio vaikas, besididžiuojantis priklausymu šiai lietuvių kartai. Pasak vilniečio, Sąjūdis bei su šiuo laikotarpiu susijusi Lietuvos istorija jam yra labai įdomi, todėl šiuo klausimu domisi daug.

„Mano ir iš tėvelio pusės yra labai daug tremtinių, esu patriotas, bet esu visiškai prieš karą. O kokia čia yra prasmė šaudyti į kitus žmones? – retoriškai klausia pašnekovas. – Bet, manau, tai yra utopinė idėja, nors jeigu kiekvienas žmogus pradės nuo savęs...“

3. Kupidonas? SKM trenerio Š. Cipario gimtadienį švenčia visas pasaulis, nors to nežino. Jei tiksliau, jie švenčia meilės dieną, geriau žinomą kaip Šv. Valentino dieną, o štai Šarūnui sveikinimai plaukia kita proga, nors, anot SKM trenerio, gimtadienį jis ne itin mėgo švęsti mokykloje.

Tačiau Šv. Valentino dienai skirtų atvirukų, prisipažįsta buvęs Vilniaus Tuskulėnų vidurinės mokyklos mokinys, tikrai sulaukdavo, kuriuos tebėra išsaugojęs iki dabar, tik mergaičių siųsti sveikinimai saugiai guli namų stalčių kertėse. Pasiteiravus Š. Cipario, ar dėl gimimo dienos mokykloje nebuvo vadinamas Kupidonu, treneris akimirkai susimąsto ir lakoniškai atsako:
 
[foto_2]
Š.Ciparis lankė Š.Marčiulionio KA.
Nuotr. S.Čirbos

 

„Reikia kitų klausti, kaip jie mane vadindavo.“ Šitoks atsakymas interviu metu pasigirs ne vieną kartą. 

4. Krepšinis. Krepšinio pradžiamokslio Š. Ciparis mokėsi Šarūno Marčiulionio krepšinio akademijoje, kurioje krepšiniui atidavė dešimt metų. Š. Marčiulionio krepšinio akademijos auklėtinis sako, jog čia ir sutiko savo pirmąją meilę – krepšinį.

Būdamas paskutinių klasių moksleivis, Šarūnas pats pradėjo treniruoti vaikus ir žaidėjo statusą pamažu ėmė keisti trenerio pareiga perduoti žinias savo auklėtiniams.

„Iš tikrųjų mėgėjiškai pradėjau dirbti treneriu. Savo noru surinkau vaikus mokykloje ir pradėjau vesti krepšinio treniruotes, kurios buvo nemokamos. Buvo dvi grupės: viena buvo pirmokų ir antrokų, kita – trečios ir penktos klasės mokiniai. Norėdamas padaryti kažką gero savo mokyklai, laisvalaikiu, susitaręs su mokyklos direktoriumi, kūno kultūros mokytoju vesdavau vaikams treniruotes”,- apie pirmąją vaikų treniravimo patirtį pasakoja Š. Ciparis.

Studijuodamas antrame Vilniaus Gedimino technikos universiteto statybų valdymo ir ekonomikos programos kurse, Š. Ciparis į Š. Marčiulionio krepšinio akamediją sugrįžo naujomis teisėmis, prisijungė prie akademijos trenerių kolektyvo: „Buvau ten dešimt metų prasportavęs, tai man ten jau buvo namai. Buvo gera grįžti, visi treneriai man buvo dideli autoritetai ir yra iki šiol, kas man labiausiai patinka, kad aš ir šiandien galiu su jais susiskambinti ar susitikti bei patarimo paklausti“.

Š. Cipario teigimu, pradėjus dirbti krepšinio treneriu, sunkių dalykų buvo daug: vis neapleisdavo mintis vieną ar kitą treniruotės dalį patobulinti, padaryti geriau, dabar tas siekis taikomas sezonui.

„Padarome klaidų.Tas tobulėjimas laipsniškas, stebuklų nebūna. Viskas lyg ir paprasta, bet kuo giliau eini, tuo viskas darosi sudėtingiau. Daug ir psichologinių dalykų. Kai jaunas žmogus pradeda treniruoti, reikia žinių, patirties, išmokti suprasti vaikus, kad jie skirtingai auklėjami, yra galbūt iš skirtingų socialinių sluoksnių. Vaikai tuos pačius žodžius kiekvienas skirtingai supranta. Vaikams reikia duoti daryti tai, kas jiems patinka, o ne bandyti juos „sulaužyti“. Svarbiausia – vaikų poreikiai“,- įsitikinęs SKM krepšinio specialistas.
 
5. SKM. Po penketo metų, skirtų Š. Marčiulionio krepšinio akademijos auklėtiniams, Š. Ciparis užvėrė akademijos duris, bet atvėrė Sostinės krepšinio mokyklos duris.
Nauja pradžia, kuri treneriui, panašu, kad leido sėkmingai įsibėgėti ir pagauti tempą. Šiame sezone SKM treneris Š. Ciparis treniruoja vieną komandą, pavadinimu „SKM-RVS“, kurios pagrindą sudaro 1998 metais gimę vaikinai.

Šios komandos treniravimo galimybe Š. Ciparis džiaugiasi: „Labai įdomu dirbti, labai. Labai džiaugiuosi, kad treniruoju šiuos vaikus. Jaučiu didelę pagarbą savo auklėtiniams, taip pat ir iš jų sau jaučiu pagarbą. Sakoma, nėra namų be dūmų, visko būna, bet išsiaiškiname“.
  [foto_3]
Treneris dirba su 1998 m. krepšininkais.
Nuotr. S.Čirbos

6. Šachmatai. Šis loginis žaidimas ne atsitiktinai atsirado Š. Cipario gyvenime – jo senelis, anot krepšinio specialisto, yra Lietuvos šachmatų meistras, todėl su šiuo žaidimu Šarūnas bene ir užaugo. Savo mokykloje netgi ėmėsi iniciatyvos suorganizuoti šachmatų turnyrą ir ne tam, kad užkrėstų šiuo žaidimu kitus mokinius, bet tam, kad susirastų stiprų varžovą, su kuriuo pats galėtų žaisti ir mokytis.

„Aš nesimokiau šachmatų mokykloje, neskaičiau literatūros apie šį žaidimą, pasilikau šį žaidimą kaip savo hobį, laisvę sau pačiam pažinti naujus dalykus. Nenorėjau, kad tai būtų monotonija, kai jau žinai kombinacijas. Dažniau šachmatais jau pradėjau žaisti devintoje ar dešimtoje klasėje“,- pasakoja pašnekovas.

Po mokyklinio šachmatų turnyro suorganizavimo, Š. Cipario tvirtinimu, atsirado žaidėjų, su kuriais jis galėjo žaisti ir treniruoti savo įgūdžius. SKM treneris vis dar stebisi, kad turnyrą tuo metu laimėjo šeštos klasės moksleivis, aplošęs abiturientą, bet, kaip vėliau paaiškėjo, jis lankė šachmatų mokyklą.  Treneris, paklaustas, kuria šachmatų figūra norėtų būti žaidime, trumpai teatsakė: „Nežinau. Ta didesnė, kuri yra už šachmatų lentos“.

7.  Knygos. Š. Ciparis atvirai prisipažįsta, kad nežiūri televizoriaus. Jaunasis krepšinio specialistas savo SKM  dosjė yra nurodęs, kad laisvalaikiu mėgsta skaityti knygas, nors dabar jos vis rečiau atsiduria trenerio rankose: „Iš tikrųjų aš toks esu prišokantis prie knygų – greitai perskaitantis, o tada būna pauzė. Gerą knygą visada smagu paskaityti“.

[foto_4]
Šarūnas vadovauja Vilniaus ISM universiteto studentams.
Nuotr. S.Čirbos
 

SKM auklėtinių treneris tvirtina, kad neturi nei mėgstamiausios knygos, nei autoriaus, kurį dievinte dievintų. „Nebeturiu autoritetų, - apie autorių pasirinkimą pagal asmeninius kriterijus teigia SKM treneris. – Gyvenime dabar daugiau vietos realizmui.“

8. Mėgėjų lyga. Krepšinio specialistas sako, kad šiuo metu nepriklauso jokiai Vilniaus mėgėjų lygos komandai, nebelieka tam laiko. Mat treneris darbuojasi kaip bitė ir spėja dar pavadovauti Vilniaus ISM universiteto studentams krepšinio aikštelėje, nes ir ši jaunų vaikinų komanda Š. Ciparį pasirinko komandos strategu.

„Tai jau kitoks krepšinis,- svarsto apie studentų krepšinio specifiką bei darbą su jais buvęs krepšininkas. – Pirmiausia čia (dirbant su vaikais –aut. past.) reikia stipresnio psichologinio pasiruošimo žaidėjui, didesnio supratimo, nes vaikus treniruojant pirmiausiai reikia labai daug pedagogikos, vaikų krepšinio treneris turi supasti vaiko poreikius.“

9. „Facebook“. Norėdami rasti SKM auklėtinių trenerį socialiniuose tinkluose, tik bergždžiai sugaišite savo brangų laiką. Š. Ciparis pasisako už bendravimą akis į akį ir nemėgsta socialinių tinklų. Būtent todėl Šarūnas ir neturi populiaraus socialinio tinklo „Facebook“ paskyros.

10. Ateitis. Kiekvienas pagalvojame, kas mūsų laukia ateityje, kokie iššūkiai ar problemos, su kuriais reikės kovoti bei rasti sprendimus. Taip pat mes – vieni daugiau, kiti – mažiau – stengiamės savo ateitį susiplanuoti arba bent jau užsibrėžti tikslus, kurių siekimui atiduodame visa savo energiją, jėgas, kartais aukojame poilsį ir pramogas.

Taigi, kokia SKM trenerio Šarūno Cipario ateities vizija artimiausiems penkeriems metams? Pasirodo, labai žmogiška ir ne sunkiu darbu pasiekiama: „Tapti geresniu treneriu!“.

Naujienų sąrašas