SKM sporto vadovas Karolis Čyžius – apie trenerių stažuotę JAV, K. Jakučionį ir esminę žinią

2024 11 28

 

Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) atstovai lapkritį lankėsi Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). SKM direktorius Mindaugas Noreika, sporto skyriaus vadovas Karolis Čyžius ir ilgametis mokyklos treneris Arvydas Menkevičius stažavosi „M14 HOOPS“ akademijoje, lankėsi NCAA ir NBA rungtynėse.

Ilinojaus valstijoje Sostinės atstovai taip pat susitiko su SKM alumni nariu Kasparu Jakučioniu, bendravo su JAV jaunimo krepšinio treneriais, Mato Buzelio tėvais ir sėmėsi unikalios patirties.

Pasak SKM sporto vadovo K. Čyžiaus, įspūdžių į Lietuvą parsivežta labai daug – dabar belieka juos sudėlioti į lentynėles ir pažiūrėti, ką galima pritaikyti ugdant Lietuvos moksleivius.   

Apie visa tai – specialiame SKM.lt interviu.

Karoli, suprantame, kad įspūdžių ir patirčių labai daug, bet kuo norisi pasidalinti pirmiausia?

Turbūt išskirčiau sporto infrastruktūrą ir pačią organizaciją. Ar tai būtų paprasta, privati mokykla ar universitetas, visur vyrauja didelė ir tvarkingai išvystyta infrastruktūra.

Atletinio rengimo sąlygos yra įspūdingos. Universitetai turi įspūdingas sąlygas. Vidurinėse mokyklose, nesvarbu, kokio dydžio yra vaikų grupė, dirba po 3–4  trenerius, o universitete – net 7 treneriai. Tai labai naudinga ne tik patiems krepšininkams, bet ir patiems treneriams, nes tu nuolat tobulėji, esi stipriame kolektyve.

Yra dar tikrai daug minčių, kurios dar turi susigulėti. Kažkurių elementų net negalima pritaikyti, nes ten vyrauja tiesiog kita struktūra.  Pavyzdžiui jų „High school“ lygmenyje čempionatas vyksta 4–5 mėnesius. Likusius mėnesius jie gali sportuoti ir tobulėti kitur.

IMG 0229

Ką dar naujo sužinojote apie JAV moksleivių krepšinio struktūrą?

JAV moksleivių krepšinyje nėra vieno bendro čempionato, kuris, pavyzdžiui, pas mus trunka 8 mėnesius. Jie turi daug turnyrų, todėl gali „aukoti“ vieną ar kitą turnyrą, nes visada galės atsigriebti kitame.

Kitas dalykas, kai veiksmas vyksta po vienu stogu, po kuriuo yra 6 salės, yra žymiai lengviau valdyti procesą. Mes, palyginimui, savo veiklą vykdome 40 krepšinio salių, kurios yra išsimėčiusios po skirtingas Vilniaus lokacijas.

Pagrindinis pokytis, ką tikrai galime pasimokyti iš Amerikos – tai trenerių darbo apjungimas. Tikslas galėtų būti toks, kad mūsų treneriai dirbtų labiau komandiškai, turėtų bendrą sistemą. SKM organizacijoje jau turime trenerį Arvydą Gronskį, kuris dirba šia kryptimi ir tai labai džiugina. Kita vertus, treniruočių, pratimų prasme kažko „wow“ tikrai nėra. „Stebuklingos“ metodikos ten tikrai nėra. Jų treniruočių specifiką nelabai skiriasi nuo mūsų.

2024 11 28 JAV

Nemažai laiko praleidote ir su Kasparu Jakučionu. Ką aptarėte?

Manėme, kad jis gali būti pasikeitęs, bet ne – jis lygiai toks pats nuoširdus, draugiškas ir paprastas (šypsosi).Su Kasparu linksmai pabendravome, pakalbėjome apie jo gyvenimo rutiną. Jis tikrai yra labai disciplinuotas žmogus, jis gyvena krepšiniu.

Ta disciplina ir jo tikslas yra tikrai pamokantis dalykas visiems žmonėms ir aš kalbu ne tik apie krepšinį. Pas jį viskas kryptingai sudėliota ir jis juda link savo tikslo. Pamoka galėtų būti tokia, kad jeigu nori judėti link savo tikslo, kažką reikia aukoti. Ir Kasparas tikrai aukoja daugelį dalykų. Jis yra prioretizavęs savo krepšinio svajonę ir man visiškai nenuostabu, kad jis tiek daug pasiekė. Jam yra sukurtos fantastiškos sąlygos, tačiau jo atsidavimas krepšiniui – taip pat fantastiškas. 

Kas labiausiai įstrigo stebint Kasparo atstovaujamo universiteto NCAA rungtynes?

Pataikėme į rungtynes, kuriose Kasparo universitetas aiškiai dominavo. Bet net ir į tokias rungtynes, kur nugalėtojas aiškus jau iš anksto, atėjo 13 tūkstančių žmonių. Mums, lietuviams, tai labai siurrealu.

Studentų krepšinis turi savo orkestrą, savo šokėjais. Atmosfera tokia lyg žiūrėtum Holivudo filmą. Arena tikrai labai gyva, daug skanduočių. Buvo tikrai smagu, visi gyvena krepšiniu.

Nekeista buvo stebėti NCAA krepšinį, kuriame žaidžiami 2 kėliniai po 20 minučių, o atakai skirta 30 sekundžių?

Keista, bet tokios jų taisyklės. Tai yra jų dalykas. Turbūt jie paskaičiavę, kad tai padeda krepšininkų ugdomajam procese. Yra komandų, kurios žaidžia greičiau, yra kurios žaidžia lėčiau.

M14 HOOPS 2024

Ar tiesa, kad NCAA komandų treneriai išsiskiria ypatinga erudicija? Pavyzdžiui, Ilinojaus universiteto vyr. treneris Bradas Underwoodas? 

Tai tikrai matosi. Ypač jų bendravime ir komunikacijoje. Jeigu pas mus yra įprasta, kad per rungtynes su žaidėjais iš esmės bendrauja vienas treneris, tai čia vienas atsakingas už puolimą, kitas – už gynybą ir t. t. Iš esmės jie žaidžia tikrai paprastą elementarų krepšinį, bet jie tai daro labai profesionaliai.

B. Underwoodas labai pagarbiai atsiliepė apie Europos ir Lietuvos krepšinį. Treneris labai vertina Kasparo išskirtinumus ir jo gebėjimus. Plika akimi matosi, kaip jis žaidžia kitame lygyje.

O kokį įspūdį paliko NBA rungtynės?

Stebėjome dvi Čikagos „Bulls“ namų rungtynes. Tai yra aukščiausio lygio šou su aukščiausio meistriškumo krepšininkais. Be to, mums pasisekė pamatyti įspūdingą Mato Buzelio dėjimą (šypsosi).

Prasilenkėme su Artūru Karnišovu. Teko nemažai pabendrauti su Mato Buzelio tėvais. Jie labai draugiški ir šilti žmonės. Nors anksčiau vieni kitų nežinojome, greitai atradome daug bendrų temų. Jie labai domėjosi, kas vyksta Lietuvoje. Jie – labai aktyvūs ir iniciatyvūs žmonės.

Bulls kubas 2024

Kaip suprantu, ši jūsų išvyka tikrai pasiteisino. Galbūt yra planas SKM trenerius reguliariai siųsti į tokias stažuotes?

Tikrai verta. Vien pamatyti ir suvokti. Tam ir yra seminarai ir mokymai. Norisi tikėti, kad mūsų bendradarbiavimas  su „M14 HOOPS“ tęsis. Jie vasarį jau buvo pas mus ir vėl atvažiuos artėjantį vasarį. Tikimės, kad galėsime nuvežti savo trenerius ir juos edukuoti. Net negalima nupasakoti kiek dalykų galima pamatyti kitaip.

Žinoma, yra visokių dalykų. bet reikia juos atsirinkti. Galima daug pasakoti, bet kiekvienas treneris gali atrasti labai savitų ir akcentuotų žinių.

Kokią esminę mintį iš šio pokalbio siūlytumėte išsinešti SKM.lt skaitytojams?

Amerikoje akcentuojami tie maži žingsneliai – turėkite tikslą ir kryptingai nuolatos, disciplinuotai jo siekite. Tai pagrindinis akcentas.

 Cyzius ir M14

 

 

 

Naujienų sąrašas