- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- Legionieriaus duonos ragavęs D. Zoruba: „Yra viena vieta – pirma, o visos kitos – paguoda“
Legionieriaus duonos ragavęs D. Zoruba: „Yra viena vieta – pirma, o visos kitos – paguoda“
Šįsyk „Trenerio portreto“ žibintai nukreipti į tik šiame sezone prie Sostinės krepšinio mokyklos (SKM) trenerių komandą papildžiusį Deividą Zorubą. Buvęs krepšininkas prisipažįsta nežinojęs, kad jį galima rasti populiariame interneto žinyne, laisvojoje enciklopedijoje „Vikipedija“. Pasirodo, įrašas yra!
D. Zorubos pasidalintos akimirkos iš asmeninio gyvenimo Jūsų akims. Ko dar nežinojote apie šį SKM trenerį?
1. Nedzingė. SKM treneris – dzūkas, o tiksliau gimęs Lazdijuose (Alytaus apsk.), kurie vos 7 kilometrų atstumu nutolę nuo sienos su Lenkija. Gal ši artima kaimynystė, bėgant metams, naudingai pasitarnavo? Tačiau treneris nusijuokia ir padeda išspręsti painią gimimo vietos situaciją.
„Iš tiesų Lazdijuose aš tik gimęs, bet ten neaugęs. Mano mama kilusi iš Varėnos rajono, tėtis – iš Seirijų. Mama, baigusi muzikos pedagogiką Marijampolėje, Seirijuose dirbo muzikos vadove, tai ten jie ir susipažino. Po to atsiradau aš (juokiasi)“, – pasakoja vienturtis Zorubų sūnus.
Pasak buvusio krepšininko, jo vaikystė pralėkė pas senelius iš mamos pusės, kur augo nuo pusantrų ar dvejų metų. Toks posūkis iš dalies, teigia Deividas, buvo nulemtas ir tėvų skyrybų: „Augau pas senelius, Nedzingės kaime, apsuptas Varėnos miškų ir ežerų, o nuo penkerių išsikrausčiau pas mamą į Alytų, kur ji tuo metu dirbo. Pradėjau lankyti darželį, vėliau mokyklą ir visa paauglystė iš esmės prabėgo Alytuje. Gimiau vienur, augau kitur, o apsistojau Alytuje. Ir dzūkiškai šneku, bet daugiau su namiškiais, kai išgirstu kalbant.“
SKM treneris atviras – į Alytų, kuriame tebegyvena mama ir senelė, labai retai sugrįžtantis, vis pristinga laiko, tačiau per didžiąsias metų šventes visada stengiasi parvažiuoti namo ir atidėti darbus, į kuriuos, tiesa, Deividas tvirtina, einąs pailsėti, nes darbas jam – šventė.
2. Nauja pradžia. Persikėlus gyventi į Alytų, Deividui, tuo metu būsimam pirmokui, teko draugų iš naujo ieškotis dukart. Mat pirmąją klasę D. Zoruba užbaigė vienoje mokykloje, o persikėlus į naują butą, teko keisti ir mokyklos suolą, tad antrą klasę alytiškis pradėjo dabar jau Jotvingių gimnazijoje, kurią ir baigė 2005-aisiais.
„Patys pirmi mėnesiai, kol įpratau prie vaikų, nes buvo ir kitoks jų požiūris, ir auklėjimas, o aš buvau ne iš tų „šustrų“ vaikų, buvau ramesnis, buvo sunkesni. Bet persikėlus į kitą mikrorajoną, prasidėjo tikrasis mano gyvenimas! Antra klasė, vėl nauji draugai, kita mokykla. Tas, sakyčiau, tik užgrūdino. Buvo iš tikrųjų sunku, nes aš čia naujokėlis, o visi vaikai klasėje jau susibendravę... Nors nebuvau iš tų pačių tyliausių, visada mokėjau surasti bendrą kalbą su visais, tai, matyt, ir padėjo“, – atvirai apie pokyčius vaikystėje dalinasi mintimis D. Zoruba.
[foto_2]
D. Zoruba vaikystėje lankė muzikos mokyklą.
Nuotr. iš asmeninio archyvo |
3. Akordeonas. Nepaisant vaiko pečius užgriuvusių sunkumų, Deivido vaikystė, tvirtina pašnekovas, buvusi labai spalvinga, teko išbandyti ne vieną sportą ar būrelį. „Ganėtinai daug ką išbandžiau, daug kur save išmėginau. Kadangi, kaip jau minėjau, mama – muzikos mokytoja, tai labai norėjo, kad sūnus irgi būtų muzikantu. Čia kaip kiekvieni tėvai nori, kad vaikai eitų jų pėdom.
Taip
antroje klasėje pradėjau lankyti muzikos mokyklą, groti akordeonu. Grojau tris
su puse metų, bet vieną dieną muziką mečiau. |
Pamenu kaip dabar, grįžau visas
piktas ir mamai pasakiau, kad nebenoriu aš tos muzikos, gana“, – prisimena
Deividas, menininko kelią metęs dėl griežtos mokytojos ir gauto neteisingo
įvertinimo.
Po muzikos sekė šaudymo treniruotės. Tačiau, anot D. Zorubos, mama lygiagreičiai šaudymo treniruotėms įkalbėjo lankyti bent specialybės, tai yra akordeono, pamokas. Po pusės metų muzika, bent jau jos pamokos, neatšaukiamai Deivido buvo atsisakytos.
„Tada sekė orientacinės. Buvau gal koks penktokas ar šeštokas. Pradėjau ten sportuot, ir patiko, ir nepatiko. Iškart jau norėjosi varžybų, o pirmiausia juk žemėlapį skaityt dar reikėjo išmokti suprast. Nepatiko, bet būtent orientacinės mane atvedė į krepšinį. Vilniuje, buvusiame pedagoginiame universitete, vyko krepšinio varžybos, o mane, kadangi buvau aukštas, paėmė ne kaip orientacininką, o krepšininką, nors aš tą krepšinį namuose žaisdavau tik tiek, kiek kieme pamėtydavau“, – tvirtina 10 metų profesionaliai krepšinį žaidęs D. Zoruba.
4. Krepšinio virusas. Tos varžybos Vilniuje tapo lūžiu ir Deividas apsisprendė, kad jo vieta krepšinyje. Pusę metų krepšinio treniruotes lankęs pas vieną trenerį, vėliau, sekdamasdraugui įkandin, tapo žinomo krepšinio trenerio Sigito Krukio auklėtiniu. „Pradėjau lankyti treniruotes pas Sigitą Krukį, kuris iš tiesų yra labai puikus treneris, davė man labai daug žinių. Taip, yra griežtas, bet treneris žinodavo, kur galima labiau paspausti, kur atleisti. Krepšinį nuosekliai pradėjau lankyti šeštoje klasėje“, – apie krepšinio pradžią savo gyvenime pasakoja D. Zoruba. |
[foto_3]
Krepšinis Deivido gyvenime atsirado šeštoje klasėje.
Nuotr. iš asmeninio archyvo |
Atletas tvirtina, kad vaikystėje dar labai domėjosi „Formule-1” ir kai savaitgaliais lenktynes rodydavo per televizorių, tai net senelius vaikiškai nuvarydavo nuo ekrano, kad tik galėtų pažiūrėti į lakstančius trasoje bolidus. Domėjimasis automobilių ir motociklų sportu lėmė ne vieną lenktynių inscenizaciją su savu dviračiu ir, žinoma, ne vieną kartą nubalnotus kelius.
5. Jaunikis. SKM treneris savo mylimąją prie altoriaus nusivedė anksti, sulaukęs vos devyniolikos. Tačiau ankstyva santuoka ne tik netrukdė, bet paskatino dar labiau pranokti save krepšinio aikštelėje.
„Kai apsivedžiau, man buvo devyniolika, po pusmečio suėjo dvidešimt. Tai, likus vos mėnesiui iki mano dvidešimtojo gimtadienio, gimė mano sūnus. Pasidovanojau dovaną, – juokiasi 4 SKM auklėtinių komandų treneris, bet čia pat tėviškai surimtėja. – Vyrui tai tikrai pati geriausia dovana!“
Kodėl taip anksti suskubo tuoktis, D. Zoruba sako, kad ir meilė trenkė, ir jau ilgai, dar nuo mokyklos suolo, draugavo su savo būsima žmona Rasa, tad buvo jau metas žengti kitą žingsnį:
„Visada buvo tik krepšinis, krepšinis, krepšinis, bet atsirado moteris, kuri man patiko, su kuria gerai sutardavau, be to, dar klasės draugai buvome. Nors nuo 9 iki 11 klasės buvome priešai, jos manymu, buvau labai vriednas, pasikėlęs, bet aš to net nepastebėdavau. Vienuoliktoje klasėje pradėjome daugiau bendrauti, o dvyliktoje jau ėmėme ir draugauti.“
[foto_4]
Ankstyva santuoka netrukdė dar labiau pranokti
save krepšinio aikštelėje.
Nuotr. iš asmeninio archyvo |
6. Kvartetas. Deivido šeimoje iš viso keturi nariai: tėvai ir du sūnūs. Pasak krepšinio specialisto, savo sūnums jis leidžia patiems išbandyti įvairius sportus ar būrelius, kad jie patys nuspręstų, kokia papildoma veikla jiems yra įdomi. „Mūsų pirmagimiui Airidui septyneri, o antrajam, Žygimantui, dveji. Pirmasis sūnus seka tėvo pėdom ir lanko krepšinio treniruotes pas kolegą SKM trenerį Antaną Gliožerį. Krepšinis Airidui nuo pat mažumės buvo kažkas tokio. Būdavo, nueini į parduotuvę, tai jis ne mašiną žaidimui, o krepšinio kamuolį už 400 litų išsirenka“, – džiaugiasi sūnaus sportiniu pasirinkimu Airido tėtis. D. Zorubos teigimu, Airidas nuo mažų dienų palinko į krepšinį, mėgdavo dalyvauti tėčio varžybose, o štai Žygimantui labiau rūpi mašinų sportas. „Aš iš tikrųjų esu linkęs į tai, kad vaikas save išbandytų. Ką nori, tą tegul ir lanko. Nėra ten jokio spaudimo. Tarkim, Airidas pats nori eiti į tą krepšinį, neverčiu jo eiti. Kai dar tik atsirado Vilniuje SKM‘as, tai pirmuoju sūnaus treneriu darželyje buvo Rokas Kasparavičius, kuris buvo tarsi autoritetas. Sūnui didžiausia bausmė būna, jei kažką prisidirba ir pasakom, kad negalės eiti į treniruotę“, – šypsosi SKM treneris. |
7. Jogurtas. Nors pats vaikystėje buvo ramaus būdo, tačiau namuose, sako Deividas, visokių pokštų susilaukia iš savo mažųjų. Pasak berniukų tėčio, jaunėlis kartą susigalvojo prisileisti į puodelį vandens ir ten išplauti savo mašinų modeliukus, o šioje istorijoje juokingiausia tai, kad tėvelis akis nuo vaiko nusuko vos kelioms minutėms ir štai rezultatas.
„Abu nuolat krėsdavo vieną pokštą. Pas mus namuose yra dideli veidrodžiai, sieninės spintos. Tai abu sūnūs mėgdavo visus veidrodžius jogurtu išteplioti. Menininkai mano. Įvairių išdaigų prikrečia. Airidas ramesnis buvo, nėra kažko labai prikrėtęs tokio, nuo mažų dienų rankose su kamuoliu“, – gina sūnų reputaciją tėtis. Tačiau patvirtina, kad abiejų sūnų pirmasis ištartas žodis buvo ne „tėtis“, o „mama“.
8. Karjera. D. Zoruba profesionaliam krepšiniui kaip žaidėjas atidavė 10 savo gyvenimo metų.
Visko buvo, anot sportininko, ir pakilimų, ir nuolydžių, tačiau dėl to viskas
tik dar labiau reikšminga.
„Sunku dabar išskirti kažkokį vieną momentą. Pasiekimai? Didžiausias galbūt pasiekimas, sakykim, buvo tie paskutiniai metai, kada atstovavau Alytaus „Dzūkijai“. Geriausi mano metai praėjo Alytuje, kada pasiekiau tą liūdną, bet garbingą antrą vietą (2012-2013 m. sezone Alytaus „Dzūkija“ tapo NKL vicečempione – red. past.). Nors antra vieta – tai ne vieta, kaip aš sakau (juokiasi). Yra viena vieta – pirma, o visos kitos – paguoda“, - savo nuomonę išsako NKL vicečempionas D. Zoruba. Pakilimų, pasak buvusio krepšininko, buvo kiekviename sezone, atsiranda momentas, kada, anot pašnekovo, esi pakilęs kažkiek aukščiau, tačiau kažkada tu krenti žemyn. „Skausmingiausias momentas buvo, kada pradėjau sezoną Alytuje, čia, atrodo, 2007 metų sezonas, kai viskas ėjosi labai gerai, pati pradžia, komanda atrodė labai stipriai ir smūgis buvo, kai labai smarkiai išsisukau čiurną. Iš pradžių iškritau porai savaičių, bet vėliau visi tie gydymai užsitęsė. Tai buvo toks nuopuolis, kuris pirmiausia buvo labai psichologiškai sunkus, ypač kai reikėjo vėl grįžti į aikštelę ir įrodyti vėl, kad tu esi pasiruošęs“ , – sunkiais epizodais iš savo, kaip žaidėjo, karjeros dalinasi buvęs Alytaus „Dzūkijos“ komandos narys. |
[foto_5]
D. Zoruba krepšininko karjerą pradėjo Alytaus komandoje „Alita“.
Nuotr. iš asmeninio archyvo |
D. Zoruba krepšininko karjerą pradėjo Alytaus komandoje „Alita“ (LKL) ir žaidė ten kelis sezonus iš eilės (2002-2005 m.), vėliau ją tęsė Alytaus „Alytuje/Alramstoje“ (2008-2009 m.), Pasvalio BC „Pieno žvaigždės“ (pusę 2009-2010 m. sezono). 2013 metais dėl nuolat atsinaujinančių traumų alytiškiui teko atsisveikinti su profesionaliu krepšiniu, tačiau išsižadėti neįmanoma. Todėl krepšininkas tapo krepšinio treneriu.
[foto_6]
Deividas ragavo ir legionieriaus duonos.
Nuotr. iš asmeninio archyvo |
9. Legionieriaus duona. D. Zorubai teko ragauti ir legionieriaus duonos Europos pietuose – Ispanijoje ir Italijoje. 2010-2011 metų sezoną krepšininkas žaidė Ispanijos klube „San Isidro“. Lietuvis sako, kad daug kas priklauso nuo tavo paties rodomų rezultatų bei komandos, į kurią patenki, atmosferos, klubo organizacijos, kaip tave vertina.
„Kai buvau Ispanijoje, tai buvo daugiau universiteto remiama komanda, jiems
buvo svarbu skaičiai, kuriuos tu demonstruoji, treneris jau tris metus iš eilės
nesikeitė ir ta komanda tiek laiko buvo dugne. |
Ten žaidžiau gal keletą mėnesių, nes mane patį pradėjo slėgti, kad
nerandi sau
vietos aikštelėje, o treneris irgi nepadeda tau jos susirasti“, –
apie krepšinio žaidimą užsienio klube pasakoja buvęs žaidėjas.
„O Italija – fantastiška šalis, famntastiškas treneris buvo. Iš tikrųjų viskas buvo labai aukštame lygyje, pati organizacija labai draugiška. Kas čia nustebino, kad treneris lipdė visus žaidėjus, ne žaidėjai vienas aplink kitą, bet būtent treneris tai darė. Kiekvieną penktadienį, iškart po treniruotės, turėdavome bendrą komandos vakarienę. Ir visą laiką kartu, kartu, kartu“, – įspūdžiais iš 2011-2012 metų sezono, praleisto Italijos krepšinio klube „Urbania“, dalinasi krepšininkas.
Būnant legionieriumi, pasak D. Zorubos, labiausiai įstrigo tai, kad būnant Italijoje, miestas, kurio komandai Deividas atstovavo, jį žinojo: „Visi eidavo į rungtynes, aš buvau nustebęs, kad visi mane atpažįsta, sveikinasi, o kiek žmonių susirinkdavo stebėti rungtynių! Tačiau ta legionieriaus duona vienur sunki, kitur lengva, labai daug priklauso nuo to, kaip į tave žiūri“.
10. Marškinėliai. Nors atletas, sako, esąs neprietaringas, bet prisipažįsta ir čia pat nusijuokia, kad visuose dėjimų konkursuose dalyvavo su tomis pačiomis tamprėmis, žinoma, po kiekvieno pasirodymo jas skalbdavo.
Tačiau su marškinėlių numeriu istorija kitokia. Daugelis krepšininkų mėgsta išlaikyti tą patį numerį ant marškinėlių per visą savo karjerą, jei tik pavyksta. Deividas tvirtina, kad skaičius jam nėra svarbiausia.
„Dažniausiai mano marškinėlių numeriai visur skyrėsi. Nesu iš tų, kuris labai akcentuotų numerį. Pavyzdžiui, kai žaidžiau 2008-2009 metų sezone Alytaus „Alramstoje“, tai pasirinkęs buvau neįprastą numerį – 47. Tai nebuvo pagal Andrejų Kirilenką, kaip visi kalbėjo. Pasirinkau, nes buvo mamos 47-tas gimtadienis, tai mamos garbei. Praeitą sezoną žaidžiau „Dzūkijoje“ 6 numeriu, tai visi galvojo, kad ėmiau jį kaip LeBrono Jameso, bet tai nėra kažkoks ypatingas mano idealas. Numerį pasiėmiau, nes tiesiog sūnui buvo šešeri. Italijoje teko vilkėti marškinėlius su lietuvių mėgiamu skaičiumi – 11“, – savo pasirinkimų motyvus aiškina sportininkas.