vitiron header3

Ką daryti, kai nesiseka ir norisi mesti krepšinį?

2015 02 12 Aistė Žemaitytė, sporto psichologė
Po pralaimėjimo efektyvu sau pasakyti, kad sužinosi, ko tau ar komandai pritrūko iki pergalės, tai pataisyti ir vėl pakilti kovai už pergalę.
Nuotr. autorius: K. Bakūno

Rubrikoje „Aktualus komentaras“ Jūs, mieli skaitytojai, turite galimybę gauti atsakymą į Jums rūpimą klausimą. Sporto psichologė Aistė Žemaitytė pasistengė atsakyti į kelis tėvelių užduotus aktualius klausimus.

Vienas jų - kaip išmokti pralaimėti ir ką daryti, jei vaikui nesiseka krepšinyje ir norisi jį mesti?

Psichologės atsakymas. Vienas iš aktualiausių dalykų krepšinyje, kaip ir kitose sporto šakose – asmeninės klaidos, nesėkmės, pralaimėjimas. Jei buvo pralaimėta, vadinasi, buvo tam pražastis ar priežastys. Ką konkrečiai aš padariau ne taip? Kas, mano manymu, konkrečiai man nepasisekė? Kuo didesnio meistriškumo sportininkas, tuo tiksliau jis gali atsakyti į šiuos klausimus.

Mažesnio meistriškumo sportininkai tokią informaciją gali gauti iš trenerio, o ir vyresniems rekomenduotina savo nuomonę suderinti su trenerio. Užsirašyk šiuos dalykus į savo sporto dienoraštį, pabrauk, ties kuriais 2-4 svarbiausiais dalykais dirbsi per artimiausią mėnesį, pažymėk, ką reikės daryti, nurodyk balą pasirinktoje vertinimo sistemoje ir datą, nuo kada pradėjai dirbti.

Pavyzdys:

Pastabos (klaidos, silpnos vietos)

Priežastis (Kodėl?)

Ką daryti / Primintukas

Programa

Data / balas

Neapsiginu

Kitas panaudoja apgaulingą judesį: pečiais rodo, kad bėgs į vieną pusę, o realiai bėga į kitą ar lieka stovėti.

Stebėk pečius ir pėdas, nes tik pėdoms pajudėjus, aiški judėjimo kryptis:

„Pečiai-pėdos“

3-4 savaites per treniruotes ir varžybas ginantis mokausi stebėti varžovo pečius ir pėdas, karts nuo karto primenu sau: „Pečiai-pėdos“

yy-mm-dd / 65 iš 100

Praėjus mėnesiui pamatysi, kad ir kokio dydžio pažangą padarei. Labiausiai skatinantis veiksnys stengtis siekti tikslo - tai padaryta pažanga.

Pats didžiausias motyvatorius – tikslas. Jei norisi mesti krepšinį, gal nebeliko tikslo? Arba jis atrodo nepasiekiamas? Arba gal nieko nedaroma, kad tikslas būtų pasiektas? Taigi pradėkime nuo to, koks yra mano asmeninis tikslas šiemet. Užrašyk didelėmis raidėmis ant lapo. Kaip jį pasiekti? Surašyk, ką konkrečiai tu turi padaryti, kad tikslas būtų pasiektas. Ir tuomet – darbas toks pats, kaip ir su klaidomis / silpnomis vietomis po varžybų.

Pralaimėjimas rodo, kad viena komanda buvo silpnesnė už kitą, nesvarbu, kurioje srityje: bendro fizinio parengimo, taktikos, technikos, mentalinėje.

[foto_2]
Nori būti pastebėtas - prieik prie trenerio ir pasikalbėk.
Nuotr. K. Bakūno
  Pralaimėjimas parodo tobulėjimo kryptis, t.y.: kur reikalinga pažanga. Tokia tobulėjimo kaina. Nėra malonu pralaimėti, tačiau tokia kelio į tikslą kaina.

Po pralaimėjimo efektyvu sau pasakyti, kad sužinosi, ko tau / komandai pritrūko iki pergalės, tai pataisysi ir vėl pakilsi kovai už pergalę. Laikas nuo vienų varžybų iki kitų skirtas pažangai. Prieš pat varžybas primink sau: Tu turi tikslą, žinai, ką darysi, esi pasiruošęs – pirmyn!

Norite užduoti klausimą sporto psichologei? Tai galite padaryti čia: http://bit.ly/1uiyaBs.

Naujienų sąrašas