- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- Jubiliejinis sezonas: 15 priežasčių, kodėl SKM yra išskirtinė krepšinio mokykla
Jubiliejinis sezonas: 15 priežasčių, kodėl SKM yra išskirtinė krepšinio mokykla
Sostinės krepšinio mokykla (SKM) pradėjo savo 15-ąjį sezoną. Nuo 2007 m. sėkmingiausios Lietuvos krepšinio mokyklos istoriją išmargino įvairiausi įvykiai. Pristatome 15 įdomių faktų, kurie leis išsamiau susipažinti su ypatinga mokyklos istorija.
Kaip susikūrė SKM?
Tai – dažnas ir labai malonus klausimas, į kurį tenka atsakinėti mokyklos įkūrėjams. Viskas prasidėjo nuo Andriaus Čerškaus ir Andriaus Jančiausko. Pastarasis buvo Lietuvoje itin populiarios Mažosios Eurolygos vadovas ir organizatorius, o A. Čerškus, dar pats būdamas moksleiviu, dirbo krepšinio treneriu Lietuvos vaikų ir jaunimo centre. Iniciatyvūs ir idėjų kupini jaunuoliai 2006 m. susipažino viename iš Mažosios Eurolygos turų. A. Jančiauskas, pamatęs begalinį bendravardžio entuziazmą, pakvietė A. Čerškų prisidėti prie Mažosios Eurolygos organizavimo.
Einant į pabaigą Karklės stovyklai, tuomet ji buvo vienas iš Mažosios Eurolygos projektų, stovyklautojai atrodė itin liūdni ir nusiminę. „Kaip būtų gerai, jeigu su bendraamžiais ir treneriais galėtume susitikti dažniau nei kartą per metus.“ Tokią ilgesingą žinutę išvykstant iš Karklės stovyklautojai ištransliavo A. Jančiauskui ir A. Čerškui.
Netrukus duetas pasinėrė į brainstormines sesijas, o pirmoji besikuriančios mokyklos treniruotė įvyko tuometinėje Šeškinės vidurinėje mokykloje (dabar Maironio progimnazija). Už tikėjimą ir pasitikėjimą SKM įkūrėjai iki šiol yra nepaprastai dėkingi ilgamečiam mokyklos direktoriui Antanui Kalinauskui.
„Pirmoje treniruotėje trenerių buvo daugiau nei auklėtinių“, – dabar linksmai prisimena A. Čerškus. Nuo jaunatviško maksimalizmo prasidėjusi idėja bėgant metams vystėsi ir stiprėjo. Šiandien SKM neformaliame Vilniaus moksleivių ugdyme atlieka itin reikšmingą socialinį ir sportinį vaidmenį.
Trečias steigėjas, atsinešęs auksinę idėją
Taip jau sutapo, kad daugelis pirmųjų SKM trenerių, kaip ir steigėjų, augo Šeškinės vidurinėje mokykloje. Vienas tokių – Alfredas Lukaševičius. Šarūno Marčiulionio akademiją (ŠMKA) lankęs A. Lukaševičius yra ne kartą tapęs Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) vicečempionu. Jis vienoje komandoje žaidė su būsimuoju dukart Eurolygos čempionu Martynu Gecevičiumi ir būsimu SKM treneriu, finansų vadovu Vidu Svetiku. Būtent A. Lukaševičius pasiūlė iki tol Vilniuje ir visoje Lietuvoje neregėtą naujovę – darželinukų čempionatą.
Kaip gimė SKM pavadinimas?
Šiandien šį trijų raidžių trumpinį kasdien su pagarba taria tūkstančiai mokyklos auklėtinių, tėvelių, šimtai trenerių. SKM pavadinimas skamba įvairiuose podkastuose, didžiausiuose Lietuvos naujienų portaluose. Nedaugelis žino, kad sprendžiant galutinį mokyklos pavadinimą, finaliniame svarstymo etape buvo 2 lygiaverčiai pasirinkimo variantai. Jaunimo krepšinio mokykla arba Sostinės krepšinio mokykla. Vieno balso persvara nuspręsta organizaciją pavadinti pastaruoju vardu. O kuris jums šiandien skamba geriau?
Pirmieji treneriai
Pirmuoju samdomu SKM darbuotoju ir treneriu tapo dabartinis Vilniaus „Ryto“ direktorius Justas Jankauskas. Jam teko treniruoti vieną iš pirmųjų mokyklos kartų – 1992 m. gimusius moksleivius, kurioje buvo dabar vienas žymiausių Lietuvos vlogerių Paulius Mikolaitis (Paul de Miko).
Netrukus trenerių gretas sustiprino Vidas Svetikas, Tomas Urbelionis, Karolis Čyžius. Pradedant dirbi SKM organizacijoje, K. Čyžius sėkmingai atliko praktiką viename iš didžiausių Lietuvoje veikiančių bankų ir sulaukė solidaus darbo pasiūlymo. Kryžkelėje atsidūręs 21-erių Karolis pasirinko ugdyti jaunuosius krepšininkus ir šiandien yra vienas geriausių jaunimo krepšinio specialistų visoje Lietuvoje.
„Kai prie mūsų prisijungė pirmieji treneriai, jie gavo ne tik didelį pasitikėjimą, bet ir didžiulę atsakomybę. Mes tikėjome, kad jauni, patirties neturintys treneriai gali būti sėkmingi ir įkvėpti jaunimą. Ir jie mūsų pasitikėjimą pateisino. Aišku, kai prie SKM prisijungė tokie treneriai kaip Algirdas Budėnas ir Algirdas Milonas, kurių auklėtiniais dar visai neseniai buvo patys SKM steigėjai, tai mokyklai pridėjo labai daug solidumo“, – dėkingumą patyrusiems treneriams išreiškia Andrius Jančiauskas.
Bėgant metams mokyklą papildė tokie patyrę specialistai kaip Rūtenis Paulauskas, Mindaugas Noreika, Tomas Purlys, Gintautas Vileita, Donatas Sabaliauskas ir kiti. Šiuo metu SKM auklėtinius ugdo 41 treneris.
Unikalus darželinukų čempionatas
Norint suprasti SKM sėkmės istoriją, būtina paminėti darželinukų čempionatus, kurie analogo neturi Europoje, o gal net ir visame pasaulyje. Pirmieji 2009–2013 m. vykę turnyrai vadinosi Vilniaus „Darželiada“. Supratus, kad tokio pobūdžio šventė reikalinga ir įdomi ne tik Vilniui, 2014 m. įvyko pirmasis Lietuvos darželinukų čempionatas, o pagrindiniu renginio partneriu tapo Lietuvos krepšinio federacija (LKF). Pirmąjį Lietuvos darželinukų čempionatą laimėjo Gedimino Bražionio auklėtiniai.
Vis tik pagrindinis Lietuvos darželinukų čempionato tikslas – vaikų ir jų šeimų sveikatinimas, meilės sportui ugdymas. 2019 m. surengtame čempionate dalyvavo 5 000 darželinukų iš 10 Lietuvos miestų, o jame triumfavo Šarūno Jasikevičiaus sūnaus Luko į priekį vedama Karalienės Mortos mokyklos komanda (treneris Dovydas Petraitis). Pastaruosius du sezonus dėl pandeminės situacijos Darželinukų čempionatas nevyko. Tikimasi, kad jį pavyks atnaujinti jau 2022 m. „Svarbiausia – mylėti krepšinį“, – sako darželinukų čempionato idėjos autorius Alfredas Lukaševičius.
Vidinio čempionato vertė
SKM darželinukų aprangas išaugę vaikai pradėjo žengti į pirmąsias mokyklos klases, o tai paskatino naujo produkto atsiradimą – vidinį mokyklos čempionatą. Pirmas čempionatas įvyko 2010 m. Kasmet jame dalyvaudavo vis daugiau komandų, pirmenybės įgaudavo vis didesnį prestižą. 2019–2020 m. sezone dalyvavo 1500 krepšininkų, kurie 9 amžiaus grupėse atstovavo net 83 komandoms. Visos finalo ketverto rungtynės buvo transliuojamos gyvai, nugalėtojai ir prizininkai apdovanoti čempionato partnerių prizais.
Renginiai ir bendruomenės telkimas
SKM netrukus tapo didžiausia krepšinio mokykla visoje Lietuvoje. SKM jau savo gyvavimo pradžioje krepšinį mėgstantiems vaikams pasiūlė kur kas daugiau nei krepšinio treniruotės. Jau minėti darželinukų ir vidiniai mokyklos čempionatai, „Žvaigždžių diena“, „SKM Kalėdos“, 3x3 šeimų turnyrai, promtūšiai, Šiaurietiški žygiai Karjeros dienos. Tai tik dalis renginių, kurie pasiekiami ir prieinami SKM auklėtiniams, jų šeimos nariams. „Renginiai sutelkia, suvienija bendruomenę, skatina bendravimą ir vienas kito palaikymą“, – sako SKM direktorius Mindaugas Noreika.
Vasaros stovyklų žavesys
Kokia gi vaikystė be vasaros stovyklų? Nuo pat 2007 m. SKM turi gražią tradiciją – liepos–rugpjūčio mėnesiais auklėtiniai stovyklauja krepšinio ir pramogų stovykloje „Karklė Camp“. Naujos pažintys, gera nuotaika, sporto ir pramogų balansas, maudynės jūroje ir kitos linksmybės – tai prisiminimai, kuriuos iš Karklės kasmet parsiveža kiekvienas stovyklautojas.
Savo veiklą kasmet tobulinanti SKM šiandien siūlo platų pasirinkimo spektrą visiems darželinukams ir moksleiviams, kaip turiningai ir prasmingai praleisti vasarą, pasiruošti naujam sezonui. Būsimi pirmokai, siekiant kuo geresnės jų integracijos į moksleivių krepšinį, kviečiami į „SKM Season Start Camp“, profesionalaus krepšinio aukštumų siekiantys žaidėjai dalyvauja SKILLS ACADEMY stovyklose. Norintys derinti pramogas ir krepšinį kasmet renkasi „SKM Summer Camp“ ir „SKM Karklė Camp“ stovyklas.
Savo aistrą atradę auklėtiniai
Džiaugiamės ir didžiuojamės visais savo auklėtiniais, kurie atrado savo aistrą ir sėkmingai realizuoja savo idėjas įvairiose profesinėse veiklose.
Keli iš jų – vienas populiariausių vaizdo turinio Lietuvoje kūrėjų Paul de Miko (Paulius Mikolaitis), programinės įrangos inžinierius Žygimantas Sideravičius, informacinių technologijų specialistai Deividas Žemeckas, Rokas Barškėtis. Malonu žinoti, kad krepšinis ir sportinė aistra lydi juos iki šiol, o kai kuriems oranžinis kamuolys tapo pagrindine veikla – Mykolas Stumbras dirba krepšinio analitiku, Erikas Petrikas – Vilniaus „Kibirkšties“ komandos vadovu, Regionų krepšinio lygos (RKL) komentatoriumi.
Sutriuškinimai, užgrūdinę pergalėms
Pergalėms reikia laiko. Ši aksioma puikiai atsispindėjo ir SKM kelyje. Pirmosios SKM komandos, pradėjusios žaisti MKL čempionatuose, buvo negailestingai triuškinamos kitų krepšinio mokyklų. „Būdavo rungtynių, kurias pralaimėdavome 80 ar 100 taškų skirtumais. Atrodo, baisu, bet tai – natūralūs augimo skausmai, kuriuos reikia iškentėti“, – sako viename iš tokių pralaimėjimų kaip treneris dalyvavęs Vidas Svetikas.
Pirmieji MKL titulai
Pirmą kartą į MKL elitą SKM pasibeldė 2014–2015 m. sezone, kuomet Mindaugo Noreikos treniruojama „SKM-I Warranty Expert“ triumfavo „Pirmajame iššūkyje“ (U12). Po metų ši komanda laimėjo Prancūzijoje rengiamą „Pace“ taurę. Šiame turnyre per visą istoriją yra žaidę daugybė būsimų Eurolygos ir NBA žvaigždžių. Iš viso 2003 m. gimę SKM krepšininkai laimėjo 3 elitinius MKL čempionatus (U12, U14, U18) ir, žaisdami su metais vyresniais varžovais, tapo B diviziono nugalėtojais. 2021 m. birželio viduryje „SKM-I Warranty Expert“ tapo pirmąja mokyklos komanda, tapusia U18 čempione. Taip aukščiausia įmanoma nata pasibaigė šios auksinės komandos kelias moksleiviškame krepšinyje. Nemaža dalis komandos krepšininkų artėjantį sezoną rungsis Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) ir Regionų krepšinio lygose (RKL).
Mokyklos metraščiuose spindi ir „SKM-I EMSI Gorilų“ komanda. Algirdo Milono auklėtiniai MKL čempionatą yra laimėjusi 3 kartus (U12, U13, U15). Artėjantį sezoną 2004 m. gimę krepšininkai varžysis U18 čempionate.
Po du MKL titulus SKM organizacijai padovanojo 2006 ir 2007 m. gimę krepšininkai. Tomo Purlio treniruojama „SKM-I GEALAN“ triumfavo U13 ir U15 čempionatuose, o Tomo Urbelionio vadovaujami „SKM-I“ vaikinai iškovojo U12 ir U14 taures. Šių taurių kolekcija galėjo būti ir dar didesnė, tačiau 2020 m. pavasarį užklupusi pandemija sustabdė, o galiausiai apskritai nutraukė MKL sezoną. Apibendrinant, per 2015–2021 m. laikotarpį SKM elitiniuose MKL čempionatuose iškovojo 10 trofėjų, dukart triumfavo B divizione. A divizione, įskaitant U12 čempionatą, iškovoti 5 sidabro ir 8 bronzos medaliai.
12 metų trukęs kelias į MKL viršūnę
Kaip žinia, SKM savo gyvavimą pradėjo 2007 m,, o pirmą kartą MKL čempionatuose pasirodė 2009–2010 m. Po sezono sudarytame sporto mokyklų vaikinų reitinge SKM užėmė 36 vietą. Šioje vietoje SKM galima palyginti su Berlyno ALBA organizacija, kuri, kaip ir SKM, startavo iš kuklių pozicijų, tačiau kantriai augo ir šiandien gali džiaugtis įspūdingais rezultatais bei aktyvia, pozityvia, palaikančia bendruomene.
2011 m. SKM reitinge užėmė 24 vietą, 2013 m. – 17-ąją, o 2015 m. pasiekė pirmąjį dešimtuką. Investicijos į jaunimą, trenerių kvalifikaciją toliau didėjo, o tai sąlygojo ir sportinius rezultatus. 2016–2017 m. sezoną SKM vaikinų reitinge baigė būdama tarp 4 stipriausių mokyklų, dar už metų finišavo antra, o nuo 2019 m. tapo reitingo lydere ir šią poziciją išlaiko iki šių dienų.
Pirmieji auklėtiniai, pasiekę „Ryto“ ir rinktinių lygį
SKM pradeda raškyti nuoseklaus 15 metų darbo vaisius. Vienas perspektyviausių šalies krepšininkų ir Lietuvos vyrų rinktinės marškinėlius jau spėjęs pasimatuoti Marekas Blaževičius SKM garbę gynė 2008–2015 m. ir būtent čia įgavo krepšinio pagrindus. Žaisdamas su SKM apranga proveržio sezoną turėjo dabartinis Vilniaus „Ryto“ puolėjas Gytis Radzevičius. 2013–2014 m. atstovaudamas SKM komandai Sostinės krepšinio lygoje (SKL) jis patraukė RKL klubų dėmesį, o vėliau tapo naudingiausiu NKL sezono žaidėju, ne kartą išrinktas LKL savaitės krepšininku.
Šiuo metu jaunimo rinktinėse ir Vilniaus „Ryto“ sistemoje SKM auklėtiniai atlieka vis ryškesnį vaidmenį – Hubertas Pivorius, Augustinas Kiudulas, Gytis Valickas, Kasparas Jakučionis. Tai tik kelios pavardės, kurios artimiausioje ateityje turėtų būti linksniuojamos vis dažniau.
Draugystė su Vilniaus „Rytu“
Nuo 2007 m. renginiais ir socialine veikla daugiausiai pasireiškusi draugystė 2021 m. balandį įgavo kur kas solidesnį pagrindą. SKM įsigijo 25 proc. reprezentacinio Lietuvos sostinės klubo akcijų ir tapo „Ryto“ dalininkais. Artėjantį sezoną SKM auklėtiniai atstovaus „Ryto“ jaunimo komandoms NKL ir RKL čempionatuose. Vyr. „Perlo Energijos“ trenerio Edvino Justos pirmuoju asistentu toliau dirbs SKM treneris Ignas Pagalys, RKL komandai vadovaus SKM treneriai Karolis Čyžius ir Algirdas Milonas.
Tikimės, kad pavasarį parašais įtvirtina mokyklos ir klubo partnerystė taps tvaraus bendradarbiavimo atskaitos tašku, o pagrindinę vyrų komandą ateityje papildys vis daugiau SKM auklėtinių.
Dar neužkariautos viršūnės – erdvė tobulėti
Užmigimas ant laurų – tiesus kelias į regresą. 15-ąjį sezoną pasitinkanti SKM turi begalę tikslų, kuriuos trokšta pasiekti. Vieni jų gali būti įgyvendinti jau artimiausioje ateityje. Kitiems tikslams pasiekti, tikėtina, gali prireikti dar 15 sezonų.
SKM siekia laimėti MKL U16, U17 ir Europos jaunimo krepšinio lygos (EYBL) čempionatus, kuriuose dar nėra pavykę triumfuoti. Mokyklos vadovybė supranta, kad SKM sėkmė remiasi į atsidavusius ir savo darbą mylinčius trenerius. Tuo metu treneriai pasiruošę toliau kantriai ugdyti krepšininkus Lietuvos jaunimo ir, svarbiausia, vyrų rinktinei. Svarbia dalimi išlieka socialinė mokyklos misija – ieškoti kelių, kaip į krepšinį ir sveiką gyvenimo būdą įtraukti dar daugiau moksleivių ir jų šeimų.