vitiron header3

AKTUALUS KOMENTARAS: NBA krepšininko mityba ir gyvensena

2014 02 27 Ermina Jeršova, sporto vadybininkė
NBA žaidėjas Steve'as Nashas nuo pat vaikystės propaguoja sveiką mitybą ir gyvenseną.
Nuotr. autorius: opposingviews.com
Steve'as Nashas – vienas geriausių NBA krepšininkų, 2005 ir 2006 metais išrinktas naudingiausiu žaideju (MVP). Nors 40 metų sportininkas šiuo metu atsigauna po traumų lavinos, mažai kas pasiginčys, kad jis yra vienas geriausių NBA įžaidėjų.

Tačiau šįkart aptarinėsime ne Steve‘o Nasho neeilinius techninius gebėjimus aikštelėje, bet tai, kas visgi daro sėkmingą įtaką sportininko karjerai – sveika mityba ir gyvensena.

Norint pasiekti sporto aukštumų, nepakanka vien tik valandų valandas leisti su krepšinio kamuoliu rankose. Teks ir paplušėti treniruoklių salėje, ir pradėti galvoti ką valgome ir kaip gyvename. Ne kartą turbūt matėme profesionalių krepšininkų linksmybes naktiniuose klubuose ar vizitą greito maisto restorane po varžybų.

Be abejonės, yra ir tokių sportininkų, kurie likimo apdovanoti didžiuliu įgimtu talentu, reikalingomis fizinėmis savybėmis, ir kuriems reikia dirbti kiek mažiau nei kitiems. Tačiau ne iš jų mes turime mokytis ar jais žavėtis – reikia žavėtis tais, kurie savo sunkiu kasdieniu darbu pasiekė aukštumų.

Steve‘as – vienas iš šių žmonių. Visa NBA žino apie Nasho atsidavimą griežtai mitybai ir sveikai, aktyviai gyvensenai. Niekas neabejoja ir tuo, kad šie jo gyvensenos ypatumai buvo vienas iš faktorių, nulėmusių sėkmingą krepšininko karjerą. To nepaneigs ir Grantas Hill’as, dar vienas „žymus“ NBA sveikos gyvensenos šalininkas.
[foto_2]
S. Nashas yra daugelio sporto klubų, paramos organizacijų įkūrėjas.
Nuotr. rumorsandrants.com
 

Steve‘as Nashas stengiasi ne tik pats laikytis sveiko gyvenimo principų ar skatinti tai daryti savo šeimą, jis taip pat yra įkūręs daugybę sporto klubų, paramos organizacijų, kurios dirba su įvairiais žmonėmis, ypač su socialiai remtinais vaikais, siekiant informuoti juos apie sveikos gyvensenos ypatumus bei jų naudą gyvenimo kokybei.

Žinant nuolat didėjančius nutukusių vaikų skaičius, ši iniciatyva yra sveikintina.

Prieš kurį laiką Steve‘as davė interviu vienam portalui „Energy Times”. Šiandien pasidalinsime keletu jo minčių iš šio pokalbio:

1. Steve‘ui patinka krepšinis, nes tai konkurencingas žaidimas. Be to, jis mėgaujasi būdamas komandos dalimi. Steve‘as niekada nebūna aukščiausias ar fiziškai stipriausias žaidėjas aikštelėje, todėl jis privalo būti greičiausias tiek fiziškai, tiek protiškai. Aikštelėje krepšininkas gali išreiksti save, būti kūrybingas ir tuo pačiu augti kaip asmenybė. Būtent todėl Steve‘as prisipazįsta, kad jam svarbiausia yra turėti motyvacijos domėtis ir save šviesti, kad galėtum tobulėti.

2.  Nuo mažų dienų Steve‘as buvo pratinamas prie subalansuotos mitybos. Savo karjeros pradžioje jis vadovavosi paplitusia nuomone, kad makaronai ir kiti angliavandeniai yra gerai, tačiau vėliau suprato, kad tai ne visai tiesa. Angliavandeniai - tai pagrindinis mūsų energijos šaltinis, tačiau labai svarbu rinktis nerafinuotus angliavandenius, su kuo mažesniu cukraus kiekiu juose. Tokius kaip pilno grūdo makaronai, rudieji ryžiai, viso grūdo duona, pupelės ir panašiai. Juose daug geležies, kuri reikalinga mūsų organizmui. Tuo tarpu tokie angliavandeniai kaip saldumynai, įprasti makaronai ar balta duona yra prisotinti cukraus bei gamykliškai apdoroti sunaikinant didžiąją dalį naudingųjų medžiagų. 

3.  Kitas Steve‘o patarimas yra valgyti kuo mažiau gamykliškai apdoroto maisto. Sveikas maisto racionas turėtų susidaryti iš daugybės daržovių, vaisių, liesos žuvies ir paukštienos, riešutų, ankštinių produktų (tokių kaip avinžirniai, pupelės, žirniai ar lęšiai). Nevertetų naudoti ir įvairių padažų, nes juose pilna cukraus, druskos bei genetiškai modifikuotų ingridientų. Jei be jų išsiversti sunku, labai lengvai galima pasigaminti žymiai sveikesnį majonezą ar pomidorų padažą namuose.

4. Steve‘as pusryčiams išgeria proteino kokteilį. Dienos metu užkandžiauja riešutais, žaliais ir džiovintais vaisiais, nes tenka daug keliauti. Šių produktų jis visuomet turi su savimi, nes keliaujant siekia atsisakyti paruošto, greito ir nesveiko maisto lėktuvuose.

5. Dar vienas geras Steve‘o patarimas yra tai, kad sveika mityba ir fizinis aktyvumas turi tapti gyvenimo būdu. Tuomet net ir ne sezono metu neprarasite savo sportinės formos. Steve‘as mėgsta žaisti futbolą, tenisą, bėgioti rytais. Jam tai nėra našta, o greičiau gyvenimo įprotis, kuriuo jis mėgaujasi.
  [foto_3]
S. Nashas pusryčiams išgeria proteino kokteilį.
Nuotr. blogs-images.forbes.com
Net ir keliaudamas, jis randa būdų būti aktyviu. Jei viešbutyje nėra sporto salės, Steve‘as atlieka pratimus savo viešbučio kambryje, aukštyn žemyn kaip vaikas palaksto laiptais ir panašiai.
 
6. Be to, labai svarbu pačiam domėtis sveika mityba, semtis žinių iš įvairių šaltinių. Tik tuomet, kai suprasime tikrąją sveikos gyvensenos esmę ir naudą, žinosime, kaip tiksliai tai veikia, atrasime ilgalaikės motyvacijos tokių principų laikytis.

7. Tėveliams Steve‘as pataria, kad norint įskiepyti sveikos gyvensenos įpročius vaikui visam gyvenimui, tai daryti būtina pradėti nuo mažų dienų. Be to, žymiai didesnė tikimybė, kad vaikas tuo susidomės, jei ir patys tėveliai vadovausis sveikos gyvensenos taisyklėmis. Svarbu vaiko neversti daryti to, ko jis nenori. Tačiau jei būsite kantrūs, rodysite jam tinkamą pavyzdį ir patys gyvensite taip, kaip norite, kad gyventų jūsų vaikas, jums pavyks.

Kaip paversti sveiką mitybą, ar reguliarią mankštą, įpročiu? Sakoma, atlikus tą patį veiksmą 7 dienas iš eilės tuo pačiu laiku, mūsų protas jį įsisavina kaip naują ritualą/įprotį, todėl daugiau jis nebesukelia sunkumų. Galbūt visgi verta pabandyti?
 

Naujienų sąrašas