- Pradžia
- Naujienos
- SKM naujienos
- AKTUALUS KOMENTARAS: kaip tapti „kietu” krepšininku?
AKTUALUS KOMENTARAS: kaip tapti „kietu” krepšininku?
2014 06 19 Algirdas Milonas, SKM.lt
Vasara yra pats geriausias metas, kada žaidėjai gali skirti daug laiko savęs tobulinimui. Norint tai sėkmingai padaryti, pirmiausia, reikia žinoti ir suprasti, kuo aš noriu tapti.
Į šį klausimą atsakymą pateikia Sostinės krepšinio mokyklos vyriausiasis treneris Algirdas Milonas. Jis, remdamasis autoriumi Jay Bilu, šį tekstą duoda perskaityti visų savo treniruojamų komandų - net profesionalų - auklėtiniams.
Labai dažnai iš masinių informacijos priemonių mes galime girdėti: tas žaidėjas yra geras metikas, anas – geras kovotojas dėl kamuolių, šis – gerai vadovauja komandai. Bet ar dažnai mes galime išgirsti, kad vienas ar kitas žaidėjas yra „kietas”?
Taigi, kas yra kietas žaidėjas ir ko reikia, kad juo taptum? Skaityk toliau, jeigu nori tokiu tapti.
„Kietumas” krepšinyje neturi nieko bendro su ūgiu, fizine jėga ar atletiškumu. Kai kurie žaidėjai „kietais” gali gimti, tačiau „kietumas” yra įgūdis, kurį galima ugdyti ir tobulinti.
Pastatyk gerą užtvarą. Sunkiausia yra uždengti tuos žaidėjus, kurie stato geras užtvaras. Kai statai gerą užtvarą, pirmiausia sukuri puikią galimybę atsidengti savo komandos draugui, o kartu susikuri didžiulę galimybę atsidengti pačiam sau. Gera užtvara gali priversti gynybą padaryti klaidą. Tingi arba bloga užtvara yra tik tuščias kiekvieno žaidėjo laiko ir energijos švaistymas. Norint būti „kietu” žaidėju, reikia būti geru „užtvarų statytoju - taškų pelnytoju”, žaidėju, kuris stato „kietą” užtvarą ir nedelsdamas ieško galimybės pats užpulti.
Atrask savo kirtimo būdą. „Kiečiausi” žaidėjai daro aštrius kirtimus ir atranda savo kirtimo būdus. Krepšinyje yra daug apgaulingų judesių. Pagąsdink savo gynėją į vieną pusę, o tada staigiai keisk savo judėjimo kryptį ir kirsk aštriai. Aštrus kirtimas gali suteikti galimybę pelnyti taškus, tačiau taipogi gali sudaryti tokią pačią galimybę ir tavo komandos draugui. Jeigu nebūsi aštrus, nei vieno nepadarysi laisvu. Kirtimo pasirinkimas, teisingas gynybos skaitymas ir aštraus kirtimo išpildymas reikalauja budrumo, gero fizinio pasirengimo ir tinkamo susikaupimo. „Kietas” žaidėjas pastoviai juda, moka keisti bėgimo greitį, sugeba pasirinkti kirtimo būdą ir kerta aštriai.
Būk greitas. „Kietas” žaidėjas visada bėga greitai. Tai labai apsunkina gynybos darbą ir sukuria puolėjams daug gerų galimybių. „Kietas” žaidėjas bėga greitai, kad pelnytų „lengvus” taškus. Nėra taip paprasta pelnyti „lengvus” taškus. „Kietas” žaidėjas nemeta sunkių metimų. Jis sunkiai dirba, kad pelnytų „lengvus” taškus.
Tai ne tavo metimas - tai mūsų metimas. „Kietas” žaidėjas nemeta blogų metimų ir nepergyvena dėl savo metimų skaičiaus. „Kietas” žaidėjas sunkiai dirba, kad mestų gerus metimus ir supranta, kad tai yra ne „mano” metimai, bet „mūsų” metimai. „Kietas” žaidėjas visada džiaugiasi, kai „mes” pataikome.
„Centruok” prieš varžovą, o ne „ant ūso”. Dauguma aukštaūgių aklai bėga „ant ūso” ir ten „centruoja”. „Kietas centras” žaidžia prieš savo gynėją. Jis visada stengiasi atsidengti kuo arčiau krepšio ir teisingu kampu, kad gautų kamuolį. „Kietas centras” nenustoja kovoti net ir tada, kai negauna kamuolio bei stengiasi atsidengti iš naujo.
Tobulink savo perdavimą. „Kietam žaidėjui nebūna, kad jo perduodamas kamuolys būtų numuštas. Jis visada yra žemoje stovėsenoje, naudoja posūkius ir apgaulingus judesius, kad apsisaugotų nuo gynybos. Jis susikuria gerus perdavimo kampus, kad jo perdavimo niekas neperimtų ir visada dalinasi kamuoliu.
Gaudyk ir žiūrėk. Komandos, kurios mėgsta presinguoti ar dvigubinti gynyboje, tikisi puolėjų klaidų. Presingo metu „kietas” žaidėjas renkasi kirtimus, kerta aštriai į laisvą aikštelės plotą ir „pasiūlo” save draugui su kamuoliu. „Kietas” žaidėjas pagauna kamuolį, pasižiūri į gynybą, įvertina situaciją ir priima teisingą sprendimą. Visą tai daro šaltakraujiškai. „Kietas” žaidėjas ne gauna kamuolį ir puola jį varytis, bet gauna kamuolį ir žiūri, ką reikia daryti.
Kalbėk gynyboje. „Kiečiausi” žaidėjai kalba gynyboje, jie bendrauja su komandos draugais. Gynyboje kalbantis žaidėjas beveik visada bus žemoje stovėsenoje ir pasirengęs gintis, matydamas savo žmogų ir kamuolį. Jeigu kalbi, informuoji savo komandos draugus, kad esi čia ir padarai juos bei save geresniais gynėjais. Tuo pačiu informuoji varžovus, kad esi pilnai pasirengęs gintis.
Atšok į kamuolio pusę. Žaisdamas gynyboje „kietas” žaidėjas visada juda kartu su kamuoliu. „Kietas” žaidėjas juda kamuoliui esant ore, o ne tada, kai pastarasis pasiekia savo tikslą. „Kietas” žaidėjas visada atšoka į kamuolio pusę, neleisdamas puolėjui įkirsti prieš save. Jis priverčia varžovą pakeisti judėjimo kryptį
Išvenk užtvarų, kovok su užtvaromis. Nė vienas treneris negali išmokyti žaidėjų, kaip teisingai išlįsti iš visų užtvarų. „Kietas” žaidėjas geba suspėti ir išvengti užtvarų. Toks žaidėjas niekada nesiskundžia, kad jam pastatė užtvarą, jis visada kovoja su užtvaromis ir neleidžia varžovui įgyti pranašumo.
Pakeltos ir aktyvios rankos. „Kietas” žaidėjas visada žaidžia pakeltomis rankomis, kad trukdytų varžovui gerai matyti aikštelę ir tiksliai perduoti kamuolį. Kertantis puolėjas ar vidurio puolėjas gali trumpam atsidengti, bet pakeltos ir aktyvios rankos gali sutrukdyti varžovui su kamuoliu pamatyti atsidengimo momentą ir tiksliai perduoti kamuolį. Tuo pačiu komandos draugai turės laiko užsiimti gerą gynybos poziciją.
Matyk savo žmogų ir žaisk prieš kamuolį. Dauguma gynėjų mato kamuolį, bet daugiau dėmesio skiria savo dengiamam žmogui, baimindamiesi būti apžaistais. „Kietas” žaidėjas mato savo žmogų, bet žaidžia prieš kamuolį. Matote skirtumą?
Griūk ant kamuolio. Dažnai pasitaiko situacija, kai aikštelėje kamuolys yra niekieno. Kol dažnas jaunas žaidėjas, švaistydamas laiką, svarsto imti kamuolį ar ne, dažnai atsiranda varžovas, kuris prie kamuolio suskumba anksčiau. „Kietas” žaidėjas niekada taip nesvarsto. Jis visada pirmas, savęs negailėdamas, „neria” ant grindų ir laimi kamuolį savo komandai.
Uždenk metiką, kontroliuodamas save. Labai paprasta yra pašokti prieš metiką ir „skristi” virš jo galvojant, kad esi „kietas” gynėjas. „Kietas” žaidėjas stengiasi uždengti metiką ne prašokdamas virš jo, bet atsirasdamas prieš jį su pakeltomis į viršų rankomis ir atimdamas iš jo galimybę atlikti gerą metimą, o kartu ir pasirengęs uždengti prasiveržimą. „Kietas” žaidėjas visada geba suspėti, bet kartu yra drausmingas, kad savo gebėjimą panaudotų tinkamiausiai.
Būk geroje stovėsenoje. „Kietas” žaidėjas, žaisdamas ne tūpinėja aukštyn žemyn, bet visada yra pritūpęs. Jo kojos visada yra sulenktos ir pasirengę judėti tiek puolime, tiek ir gynyboje. „Kietas” žaidėjas yra labai agresyvus, o agresyvus gali būti tik būdamas geroje stovėsenoje.
„Pakišk save” po varžovu. „Kietas” žaidėjas yra geroje stovėsenoje tiek žaisdamas prieš kamuolį, tiek ateidamas iš silpnosios pusės ir stabdydamas besiveržiantį puolėją. „Kietas” žaidėjas supranta skirtumą tarp „tik buvimo tinkamoje vietoje” ir „buvimo tinkamoje vietoje, norint ką nors sustabdyti”. Kai kurie žaidėjai teisinasi, sakydami, kad: „Aš buvau tinkamoje vietoje, bet…”. „Kietas” žaidėjas žino, kad jis turi atsirasti tinkamoje vietoje ir suspėti ką nors sustabdyti. Toks žaidėjas niekada nevengia „pakišti savęs” po varžovu, kad tas gautų pražangą puolime.
Atsitverk ir kovok dėl atšokusio kamuolio kiekvieną kartą. „Kietas” žaidėjas drausmingai atsitveria savo varžovą. Jis pirmiausiai eina į kontaktą su varžovu, o tik po to eina „ant kamuolio”. Ir „kietas” žaidėjas taip daro kiekvieną kartą, o ne tik tada, kada jam to norisi. Jis supranta, kad gynyba pasibaigia tik tuomet, kai kamuolys yra jo komandos rankose.
Neleisk išardyti gynybos. Jeigu yra žaidžiama dviguba gynyba, „kietas” žaidėjas visada žaidžia petys į petį su komandos draugu ir neleidžia puolėjui išardyti gynybos bei įgyti pranašumo, paliekant gynėjus už nugaros.
Dirbk taip sunkiai, kad treneris turėtų tave pakeisti. Kai kurie žaidėjai žaidžia taip, kaip jiems patogiausia. Tuo tarpu „kiečiausi” žaidėjai žaidžia taip, jog treneriai būna priversti juos pakeisti tam, kad krepšininkai pailsėtų ir vėl būtų išleisti į aikštelę. Išmok sunkiai dirbti ne tam, kad tau būtų lengva žaisti ilgą laiką, bet tam, kad būtum kuo naudingesnis savo komandai žaidimo metu. „Kietas” žaidėjas neskaičiuoja savo minučių, jis jas „atidirba”.
Užbaik savo rungtynes. „Kietas” žaidėjas neišsibauduoja šiaip sau, jis išsibauduoja, kai to reikia ir užbaigia savo rungtynes. „Kietas” žaidėjas niekada nepasiduoda, jis sunkiai dirba, kad sužaistų kiekvienas rungtynes iki galo.
Ištiesk ranką pirmas. Kai komandos draugas atsiduria ant grindų, kovodamas dėl kamuolio ar pargriautas, įsirėžusio į jį, varžovo, būk pirmas, kuris ištiesia jam pagalbos ranką ir padeda atsikelti. Jeigu tavo komandos draugas prameta baudos metimą, būk pirmas, kuris prieina ir ištiesia ranką jį padrąsindamas. „Kietas” žaidėjas, be visa kito, yra geras komandos draugas.
Būk atsakingas už savo komandos draugus. „Kietas” žaidėjas daug tikisi iš savo komandos draugų, tačiau atsilygina jiems tuo pačiu. Kai išvyksti į rungtynes anksti ryte, „kietas” žaidėjas ne tik pats atvyks laiku, bet dar pasirūpins, kad kiti žaidėjai taip pat nepavėluotų. Kai po treniruotės ar rungtynių norisi numalšinti troškulį, „kietas” žaidėjas pirmiausia įsitikins, ar visiems gėrimo užteks, tik tada pasiims savo butelį. „Kietas” žaidėjas duoda kitiems, prieš pasiimdamas sau.
Priimk kritiką ir kritikuok kitus teisingai. „Kietas” žaidėjas nebijo kritikos. Jis pirmiausia priima kritiką be noro tuoj pat atsikirsti ar pateisinti save. „Kietas” žaidėjas visada nori tobulėti ir tikisi, kad prieš jį varžovai žais „kietai”. Kartu jis yra pasirengęs išgirsti ir nemalonių žodių. „Kietas” žaidėjas visada išklauso ir nebijo pats pasakyti savo komandos draugams to, ko jie nenorėtų girdėti, bet turi išgirsti.
Parodyk tvirtumą savo kūno kalba. Pasitikėjimą savimi „kietas” žaidėjas parodo savo kūno kalba. Niekada nenuleisk galvos, kai nesiseka; nereaguok negatyviai į draugo klaidą; nesiskeryčiok ir nesiginčyk su teisėjais. „Kietas” žaidėjas demonstruoja tvirtumą ir daro savo darbą, o jo kūno kalba siunčia žinią apie tai ne tik komandos draugams, bet ir varžovams.
Būk budrus. „Kietas” žaidėjas nėra „atsipūtęs”, jis yra budrus ir aktyvus. Toks žaidėjas bendrauja su komandos draugais, kad jie būtų taip pat budrūs. „Kietas” žaidėjas supranta, kad geriausios komandos yra tos, kurios žaidėjai žaidžia kaip vienas kumštis. „Kietas” žaidėjas yra budrus, kai bėga į puolimą, o taip pat kai grįžta į gynybą. „Kietas” žaidėjas negrįžta tik tam, kad surastų savo žmogų, jis bėga tam, kad sustabdytų kamuolį ir apsaugotų savo krepšį.
Būk susikaupęs ir skatink tokiais būti savo draugus. Dėmesio koncentracija yra įgūdis. „Kietas” žaidėjas sunkiai dirba kasdien, kad išliktų susikaupęs kiekvienoje situacijoje, kiekviename žaidime. Nei viena komanda negali gerai gintis be tarpusavio supratimo ir susikaupimo. Susikaupęs žaidėjas yra mažiau pažeidžiamas.
Būk atsakingas už savo veiksmus. „Kietas” žaidėjas neieško pasiteisinimų. Jis yra atsakingas už savo veiksmus. Toks žaidėjas daro ne tai, kas jį išaukštintų, bet tai, ko reikia komandos pergalei pasiekti.
Žiūrėk savo treneriui ir draugams į akis. „Kietas” žaidėjas nenuleidžia akių. Jis visada žiūri savo treneriui ir draugams į akis, kadangi supranta, jeigu jie kalba, tai yra svarbu jiems ir tau.
Tik pirmyn. „Kietas” žaidėjas nešvaisto laiko, džiūgaudamas pasisekusiu veiksmu, ar verkšlendamas kai nepasiseka. Jis supranta, kad krepšinis yra per greitas žaidimas, jog galėtum švaistyti laiką pasitenkinimo gestams ar piktoms reakcijoms. „Kietas” žaidėjas visada eina pirmyn ir yra pasirengęs kitai situacijai. Jis žino, kad kita situacija yra pati svarbiausia.
Būk toks, su kuriuo žaisti lengva ir prieš kurį žaisti labai sunku. „Kietas” žaidėjas padaro savo komandos žaidimą lengvesnį, o varžovų žaidimą sunkesnį.
Kiekvienos rungtynės – svarbios. „Kietas” žaidėjas neskirsto rungtynių ar varžovų. Jis žino - jeigu jis žaidžia, tai yra svarbu. „Kietas” žaidėjas supranta, kad norint tapti čempionu, į kiekvienas rungtynes turi ateiti kaip į finalines.
Tobulink save kiekvieną dieną. „Kietas” žaidėjas kasdien sunkiai dirba, kad tobulėtų. Pergalę ar pralaimėjimą jis pasitinka vienodai: atsikėlęs kitą rytą jis vėl eina dirbti, kad taptų geresnis nei vakar. „Kietas” žaidėjas nekenčia pralaimėti, bet ir neleidžia pralaimėjimui jo sukrėsti ar sugniūždyti. „Kietas” žaidėjas mėgaujasi pergalėmis, bet niekada nebūna visiškai patenkintas. Titulas tokiam žaidėjui nėra tikslas - tai tik pasiekimas. Tikslas yra kasdienis tobulėjimas.
Kiekvienas gali kalbėti, tačiau ne kiekvienas gali būti „kietas”. Pagalvok ir įvertink save!
Kiekvienas gali kalbėti, tačiau ne kiekvienas gali būti „kietas”. Pagalvok ir įvertink save!
Tekstas parašytas remiantis Jay Bilu straipsniu „Defining toughness in college hoops”.