vitiron header3

Aktualus komentaras. Greičiau, aukščiau, tvirčiau!

2015 03 05 Rūtenis Paukauskas, SKM sporto konsultantas
Anot R.Paulausko, visų mokėjimų pagrindas krepšinyje – žmogaus fizinis pajėgumas.
Nuotr. autorius: R. Dačkaus
Tai olimpinis šūkis, kurį dar 1894 m. pasiūlė Pieras de Coubertinas. Ar jis turėjo norą padrąsinti krepšinį žaidžiančius XXI amžiaus Sostinės krepšinio mokyklos vaikus?
 
Galbūt jis gerai mąstė apie pagrindines sporto treniruotės kryptis? Greičiausiai jis tik buvo geras sporto vadybininkas, kurio pasakyti žodžiai labai tinka bet kuriam sporto kontekstui.

Būsimų krepšininkų rengimas yra daug elementarių ir sudėtingų žinių reikalaujantis dalykas. Tėveliai ir vaikai dažniausiai žino elementarius dalykus: kad reikia reguliariai lankyti krepšinio pratybas, dalyvauti varžybose, laikytis dienos rėžimo, turėti patogią aprangą ir avalynę bei tvirčiau kovoti su pasitaikančiais gyvenimo sunkumais.
 
Treneriai dažniausiai rūpinasi sudėtingesniais dalykais: kad jų auklėtiniai greičiau bėgtų, aukščiau šoktų ir tvirčiau valdytų krepšinio kamuolį. Tai žinių, patirties ir nemažai laiko reikalaujantis dalykas. Tam, kad lemiamu rungtynių metu kamuolys įkristų į krepšį, reikia būti gerai pasirengusiam techniškai ir taktiškai bei pasitikėti savimi ir savo komanda. Tačiau visų mokėjimų pagrindas krepšinyje – žmogaus fizinis pajėgumas.

[foto_2]
Fiziškai stipresni yra greitesni puolime bei gynyboje.
Nuotr. S.Čirbos
 

Fiziškai pajėgesni žaidėjai yra greitesni puolime ir gynyboje. Būdami tokie jie aplenkia, pirmauja, suspėja, paveja, sureaguoja ir nugali. Jie, mesdami į krepšį, atlieka aukštus šuolius, aukščiau sugauna skriejančius kamuolius, blokuoja metimus ir pakartoja lemiamus metimus.

Fiziškai pajėgūs žaidėjai tvirtai grumiasi po krepšiu, jie nevengia fizinės kovos, stato tvirtas užtvaras bei tvirčiau gali atitverti varžovą po metimo į krepšį. Kiek bevardinčiau technikos veiksmų ir jų žaidimo elementų, visi jie susiję su fizinėmis galiomis ir olimpiniu šūkiu.

Nemažai metų dirbęs treneriu ir mokydamas būsimus trenerius pastebiu, kad vien tik žaidžiant krepšinį labai fiziškai pajėgiu yra netampama. Akivaizdu, kad išskirtinių gabumų talentų mes retai kada besutinkame, nors populiarumu krepšinis aplenkia kitas sporto šakas ir surenka beveik visus pajėgiausius Lietuvos jaunuolius. Todėl norint būti stipriam, o galbūt ir pačiam stipriausiam, reikia pasikartoti P. Coubertino šūkį ir pradėti treniruotis.

Tai jau labai sudėtingas praktinis uždavinys, kurio nesupratęs negali judėti į priekį. Lietuva yra viena iš pasaulio krepšinio „galiūnių“, tačiau jos galia yra daugiau susijusi su krepšinio „intelektu“ nei su fizinėmis ypatybėmis. 

Net ir vizualiai pažiūrėjus neturime tiek atletiškų žaidėjų kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Ispanija ar Prancūzija, todėl naujos kartos krepšinio treniruotėse iškyla aktuali problema – kaip ruošti žaidėjus fiziškai?

Lyg ir pakartosiu, kas ir taip nuo seno yra aišku: pirmauti pradės tos komandos, kurios turės pažangias fizinio rengimo programas ir fizinio rengimo treniruotes.

Sutinku, kad didelė bėda yra laiko trūkumas, kurį kiekvienas krepšinio treneris gali įvardinti. Taip pat ir nepaprastai išaugęs rungtynių skaičius, išsunkiantis vaikus ir vedantis prie sunkių traumų. 

  [foto_3]
Išaugęs rungtynių skaičius vargina žaidėjus.
Nuotr. S.Čirbos
Pakoregavus požiūrį, treniruočių laiką galima būtų bandyti surasti išeitį. SKM nuo vasario mėnesio pradėjo vykdyti papildomas fizinio rengimo treniruotes. Tikimės, kad ši idėja įgaus pagreitį ir taps neatsiejama ugdymo programos dalis. Taigi stipriau, galingiau ir vikriau! Ir nepamirškime „Citius. Altius. Fortius!”.

 

Naujienų sąrašas