vitiron header3

AKTUALUS KOMENTARAS: „Cross Training“ metodas atveria platesnes galimybes krepšinio aikštelėje

2013 11 20 Ermina Jeršova, sporto vadybininkė
„Cross Training“ – tai treniravimas tų raumenų ir įgūdžių, kurie tiesiogiai nesusiję su sportininko pasirinkta sporto šaka ar įprastomis treniruotėmis.
Nuotr. autorius: S. Čirbos

Su specifine treniruočių sistema, vadinama „Cross Training“, yra susipažinę didžioji dalis krepšinio trenerių, tačiau patiems jauniesiems sportininkams, o taip pat ir jų tėveliams ar kitiems suinteresuotiems sporto mėgėjams, ypatingai besidomintiems konkrečia sporto rūšimi, neprošal pasisemti žinių, kurios mums padės siekti savo užsibrėžtų sportinių tikslų.

„Cross Training“ – tai treniravimas tų raumenų ir įgūdžių, kurie tiesiogiai nesusiję su sportininko pasirinkta sporto šaka ar jo įprastomis treniruotėmis. Šios treniruočių rūšies tikslas yra nukreiptas į sportininko silpnąsias vietas.

„Cross Training“ leidžia jas atpažinti bei, tą padarius, sustiprinti ir paversti pranašumu. Krepšininkams „Cross Training“ gali padėti išplėsti savo galimybes ir ženkliai pagerinti pasirodymą aikštelėje.

Krepšinyje, ypač neprofesionaliame lygmenyje, treniruotės dažnai yra koncentruotos į tų pačių veiksmų kartojimą, jų šlifavimą ir tobulinimą. 

[foto_2]
Krepšinio treniruotės yra koncentruotos į veiksmų kartojimą.
Nuotr. S. Čirbos

 

Tuo tarpu tam tikri kūno raumenys paliekami be didesnio dėmesio.

Kad ir kaip būtų gaila, krepšinio treniruočių nepakaks, tikintis pasiekti aukštumų arba tiesiog palaikyti tvirtą ir subalansuotą kūno formą. Papildomas, nuoseklus ir savarankiškas darbas yra neatsiejamas nuo šio tikslo.

Vargu, ar kas paneigs, kad ištvermė, stiprybė, vikrumas ir lankstumas – 4 savybės, kurias privalo turėti geras krepšininkas. 

Jis turi būti pajėgus pakankamai greitai lakstyti iš vieno aikštelės galo į kitą staigiai keičiant kryptis ir reaguojant į žaidimo pokyčius, greitai atgauti kvėpavimą, pastumti priešininką ir aukštai iššokti kovojant dėl kamuolio. Tiesa, ne visada susimąstome, ar teisingai įvertiname šių savybių svarbą geram mūsų pasirodymui.

Ištvermė -  vienas svarbiausių rodiklių.  Nesvarbu, koks taiklus ar geras kamuolio įžaidėjas bebūtum, kaip vikriai strikinėtum gynyboje, pajutus nuovargį ir išsekimą viduryje varžybų visi šie įgūdžiai pradės nykti ir pasirodymas nedžiugins nei trenerio, nei paties savęs.

Tačiau 20 – 30 minučių kardio užsiėmimų 3 – 4 kartus per savaitę neleis pakliūti į šias pinkles. Svarbu pasirinkti užsiėmimus, kurie greitai nenusibostų –tai galėtų būti greitas važiavimas dviračiu, riedučiais, bėgiojimas parke ar sporto salėje. Nuosekliai dirbant 6 – 10 savaičių pastangos pradės krauti dividendus krepšinio aikštelėje.

Tokie krepšinio elementai kaip gynyba, prasiveržimai krepšio link, kova dėl atšokusių kamuolių reikalauja stiprybės ir vikrumo.  Norint pagerinti šiuos rodiklius pats geriausias būdas yra paplušėti treniruoklių salėje (tikrai taip, merginos taip pat jokiu būdu neturėtų jos aplenkti!).

Be galo svarbu nepamiršti tinkamų tempimo pratimų (labai gaila, bet šiandien daugelis pradedančiųjų sportininkų labai nuvertina tempimo pratimų būtinybę ir patys kasa sau traumų duobę).

Be to, tempimo pratimai padeda tapti lankstensiam. Tuo tarpu „Plyometric“ užsiėmimai ypatingai didina vikrumo sugebėjimus ir daro įtaką sportininko šuoliui į aukštį.

Didžiausias dėmesys, be abejonės, visgi turėtų būti skirtas centrinei bei apatinei kūno daliai.

  [foto_3]
Tempimo pratimai turi didelę reikšmę sportininko vikrumui.
Nuotr. S. Čirbos

Taigi „Cross  Training“ – tai treniruočių tipas, neleidžiantis pamiršti nei vienos iš minėtų savybių ir padedantis mūsų silpnąsias puses paversti mūsų stiprybėmis ir pagerinti pasirodymą krepšinio aikštelėje. Kadangi koncentruotis tik į vieną ar kelias kūno vietas ir raumenų grupes  yra taip pat žalinga kaip ir absoliučiai nieko nedaryti, „Cross  Training“ tikslas - sukurti subalansuotą, stiprų kūną ir patobulinti sportininko atletinius sugebėjimus.

Be to, ilgą laiką gilinantis vien tik į krepšinio subtilybes, jaunuolis dažnai pradeda nuobodžiauti, ieškoti kažko naujo ir taip gali pasukti visai kitu keliu. Todėl svarbu save įtraukti ir į kitas sporto šakas lygiagrečiai su krepšiniu.

Tinkamas sportas galėtų būti tinklinis, rankinis, plaukimas ar bėgiojimas. Paįvairinus savo įprastas treniruotes kažkuo nauju ne tik padės nugalėti nuobodulį, bet ir patobulinti savo fizinę formą tuo pačiu teigiamai nulemiant ir pasirodymą krepšinio aikštelėje.

„Cross Training“ suteiks galimybę išlikti fiziškai stipriam, apsaugotam nuo traumų ir padės džiaugtis puikiu žaidimu ilgesnį laiką. Argi ne naudingiau yra lėtai ir pasimėgaujant dirbti tinkama linkme nuo pat pradžios, nei praleisti pusę sezono gydantis traumas?

*Kitame straipsnyje gilinsimės į „Plyometric“ treniruotes ir tempimo pratimus!

 

Naujienų sąrašas