- Pradžia
- Naujienos
- EYBL naujienos
- M. Noreika prieš EYBL startą: „Žmogus veidrodyje yra pagrindinis veikėjas, kuris gali kažką nuveikti“
M. Noreika prieš EYBL startą: „Žmogus veidrodyje yra pagrindinis veikėjas, kuris gali kažką nuveikti“
Sostinės krepšinio mokyklos „SKM-I Warranty Expert“ komanda ketvirtadienį Vilniuje pradeda kovas 2018–2019 m. Europos jaunimo krepšinio lygoje (EYBL).
Komandos per 3–4 dienas sužais 5 rungtynes, o SKM auklėtiniai susigrums su keturiomis Rusijos ir viena Baltarusijos ekipa.
„Ekinstos“ arenoje (Vytenio g. 46) 20 rungtynių maratoną jau šiandien, ketvirtadienį, 16:00 val. atidarys Mindaugo Noreikos auklėtinių ir Maskvos „Runa“ (Rusija) akistata. Penktadienį, 11:40 val., „SKM-I Warranty Expert“ sieks pergalės prieš kitą Maskvos ekipą „Gloria“. Šeštadienį 13:00 val. SKM grumsis su bendraamžiais iš garsiojo Maskvos CSKA klubo sistemos, o jau 18:20 val. mes iššūkį Samaros klubui. Turnyrą sostinės krepšininkai sekmadienį užbaigs maču su oponentais iš Minsko RGUOR (Baltarusija).
Reguliarųjį EYBL sezoną tradiciškai sudaro trys turai, o į ketvirtąjį, finalinį etapą, patenka geriausios turnyro komandos. 2017–2018 m. reguliariajame sezone „SKM-I Warranty Expert“ per 15 susitikimų iškovojo 12 pergalių ir pelnė tiesioginį kelialapį į turnyro pusfinalį. Iš finalinio etapo Latvijoje SKM ekipa grįžo su bronzos medaliais, 2016–2017 m. galutinėje rikiuotėje liko ketvirti.
Bronza 2018 m. pavasarį „SKM-I Warranty Expert“ džiaugėsi irfš Lietuvos moksleivių krepšinio lygoje („LIDL–MKL“).
SKM.LT EYBL starto išvakarėse pakalbino „SKM-I Warranty Expert“ trenerį M. Noreiką. Strategas apžvelgė savo komandos aktualijas ir užsiminė apie tai, kokiu charakteriu turi pasižymėti aukščiausių rezultatų siekiantys krepšininkai.
GALIMYBĘ ATSISKLEISTI GAUNA KIEKVIENAS
Mantas Šipkauskas/S. Čirbos nuotr.
– Kokios jūsų mintys prieš pirmąjį EYBL savaitgalį? – SKM.LT paklausė M. Noreikos.
– Reguliariajame sezone tai yra pirmasis iš trijų EYBL savaitgalių. Po pirmo ar antro turo išryškės turnyro favoritai. Šįkart žaisime su keturiomis rusų ir viena baltarusių komanda. Vien jau tai yra mįslė, nes niekada nežinai, kas atvažiuos. Lietuvių komandų žaidėjai daugmaž nesikeičia, o rusų ekipos atvažiuoja su radikaliai skirtingomis sudėtimis.
– Penki „SKM -I Warranty Expert“ žaidėjai – Lukas Pivoriūnas (22), Gytis Valickas (20), Gediminas Alisas (17), Kasparas Sideravičius (13) ir Mantas Šipkauskas (11) – „LIDL–MKL“ čempionate renka dviženklį naudingumo balų skaičių. Kokiais dar komandos žaidėjais galima pasidžiaugti?
– Treniruočių procese dirbama ir dirbama gerai. Laukiame daugiau pagalbos iš Domo Kauzono, Augustino Kiudulo, Modesto Česlevičiaus, Geraldo Jonaičio, iš to pačio M. Šipkausko ir visų kitų. Varžybiniame cikle jų pagalba ir indėlis galėtų būti didesnis. Treniruočių procese tai matoma, bet rungtynėse vis kažko pritrūksta. Dar yra rezervų ir žaidėjų, kurie turi pasireikšti.
– Įdomu ir tai, kad A divizione sugebate tolygiai paskirstyti laiką visiems krepšininkams. Visi jie vidutiniškai rungtyniauja bent po 11 minučių. Tai – sąmoningo plano dalis?
– Kiekvienas žaidėjas gauna galimybę parodyti save. Krepšininkai turi pakankamai minučių atsiskleisti ir komanda laukia jų tobulėjimo. To reikia visai komandai.
– Kokį krepšinį ir braižą apskritai norite propaguoti?
– Braižas priklauso nuo trenerio logikos ir tai, kokius žaidėjus turi savo komandoje. Mes norime išlaikyti koncentraciją visų rungtynių metu. Naudoti vienos taktikos aš nelinkęs. Mano tikslas nėra gniuždyti varžovą. Jeigu pirmaujame didesniu skirtumu, duodame pasireikšti įprastai mažiau žaidžiantiems komandoms nariams, sprendžiame savas užduotis. Jeigu nematai to, ką daro priešininkas ir darai tik tai, ką pats sugalvojai... Niekada negali būti rungtynių su vienu planu. Turi turėti 3, 4, o gal ir 5 planus. Jeigu priešininkai kažką keis, o tu ne – tai gali būti labai nuostolinga.
– Kas lemia tai, jog rusų komandos į EYBL turus neretai atvažiuoja radikaliai pakeitę savo sudėtis?
– Jie turi kitokią sistemą. Stipresnės komandos gali pasipildyti kitų ekipų žaidėjais jau sezono metu. Tarkime, įveikėme varžovą ketvirtfinalyje ir kitame etape jau galime kliautis buvusių varžovų lyderiais. Kitas dalykas, ten rinka labai didelė ir žmonių kiekis labai didelis. Žaidėjų migracija ten ganėtinai didelė, ką ir matome iš pastarųjų metų patirties EYBL pirmenybėse. Galbūt ten vyrauja į sporto internatus panašus principas, kai visi talentingiausi žaidėjai iš regionų suvežami į sporto centrus.
– Teko girdėti, kad CSKA į Vilnių atvyko gerokai išretėjusiomis gretomis ir versis vos 8 žaidėjais. Kiek tai gali turėti įtakos jūsų tarpusavio akistatoje šeštadienį?
– Mane jaudina tik mano komandos problemos. Nežinau, kas jiems atsitiko ir kiek jų atvažiuoja. Mūsų komandoje, išskyrus Houssamą Ibrahimą, kurs dar pirmose sezono rungtynėse susilaužė abu riešus, yra pasiruošę žaisti.
KREPŠININKŲ PATIRTIS ĮVAIRIOSE POZICIJOSE
Gediminas Alisas/S. Čirbos nuotr.
– Ar pastebite esminius skirtumus tarp Rusijos, Lietuvos ir kitų EYBL čempionate dalyvaujančių šalių komandų? Kokių valstybių atstovai demonstruoja naujausias krepšinio madas?
– Kiek pamenu, EYBL madas diktuoja lietuviai, nes būtent Lietuvos komandos reguliariai patenka į finalinius etapus ir kovoja dėl aukščiausių pozicijų. Kalbame apie 15-16 metų žaidėjus ir kalbėti apie kažkokias tendencijas, panašumus su vyrų krepšiniu yra sunku. Taip, kokią vieną mintį gali pasiimti iš Madrido „Real“ ar kitų grandų, bet tai iš esmės priklauso nuo to, ar žaidėjai geba tai išpildyti.
Vyrų krepšinyje komandos komplektuojamos pagal pozicijas. Tuo metu mes žaidžiame didžiąja dalimi perimetre ir visiems komandos nariams tenka išbandyti įvairiais pozicijas. Bent jau mano filosofija yra tokia, jog moksleiviai ir turėtų žaisti kuo įvairesnėse pozicijose, nes neaišku, kas iš jų bus. Jeigu moksleivis šiandien 195 cm ūgio, jis žaidžia po krepšiu. Bet jeigu jis liks tokio pat ūgio, vyrų krepšinyje jam teks žaisti gynėju. Galbūt jis galėtų būti ir geras gynėjas, bet jeigu aš jį visada nustumsiu žaisti po krepšiu, ar jis galės kokybiškai žaisti antroje pozicijoje su vyrais?
Labai geras pavyzdys – L. Pivoriūnas. Jis savo laiku galėjo žaisti ir vidurio puolėjo pozicijoje, bet aš ten jo niekada „nestačiau“. Jis pats iš savęs buvo pajėgesnis ir stipresnis. Vėliau kažkas susilygino, kažkas jį peraugo ir šiandien Lukas žaidžia ir įžaidėju, ir atakuojančiu gynėju. Jis kuo puikiausiai žaidžia perimetre, o jeigu aš jį būčiau mokęs būti „centru“, jis su savo dabartiniais 190 centimetrais nelabai ką jau „pacentruotų“. G. Alisas taip pat neturėtų žaisti iš statinio, „centro“ pozicijos. Jis turėtų žaisti veidu į krepšį ir iš eigos, ką ir stengiasi daryti. D. Kauzonas gal kiek aukštesnis, bet ir jis žaidžia daugiau perimetre ir meta iš vidutinių nuotolių. Taip, parodai pagrindinius „centrų“ judesius, bet fokuso į tai tikrai nėra.
– „SKM-I Warranty Expert“ komandai „LIDL–MKL“ ir EYBL čempionatai yra vienodai svarbūs?
– Visi čempionatai, kuriuose dalyvaujame, mums yra svarbūs. Problemos atsiranda tada, kai visi finaliniai ketvertai yra suspausti į labai trumpą laikotarpį, kas ir įvyko praėjusį sezoną. Tuomet žaidėjams reikia ilgiau atsistatinėti, įveikti psichologinį, fizinį nuovargį ir t. t. Pernai dar žaidėme ir MKL B diviziono finalinį ketvertą. Galbūt tada ir į tą patį EYBL važiuoji mažiau pasiruošęs ir jau mąstai apie tai, kaip reiks kovoti kitą savaitgalį MKL A diviziono finaliniame ketverte. MKL yra čempionatas, EYBL vyrauja turnyro principas. Natūralu, kad visada svarbiau laimėti čempionatą, o ne turnyrą.
EYBL yra naudingas tuo, jog žaidėjai gali išsikrauti, pajusti kitų šalių krepšinio skonį. Baltarusija į Vilnių atveža vos ne savo amžiaus rinktinę ir pan. Man patinka, kad žaisdami EYBL galime ramiai planuotis visų rungtynių datas visam sezonui. Jeigu patenki į finalinį etapą, tai tau per sezoną garantuoja 4 turnyrus.
GYVENIMAS SU VIENU ČEMPIONATU NESIBAIGIA
Edgaras Žižys/S. Čirbos nuotr.
– „LIDL–MKL“ čempionatą pradėjote 7 pergalėmis iš tiek pat galimų. Pirmojo rato pabaigoje dar laukia dvi akistatos su taip pat favoritų statusą turinčiomis Vilniaus krepšinio mokyklos (VKM) ir Kauno „Žalgirio“ krepšinio mokyklos ekipomis. Kaip jos pasikeitė, lyginant su praėjusiu sezonu?
– Pasikeitimų šiek tiek yra. Kaunas pasipildė vienu žaidėju, VKM gretose pasikeitimų daugiau, berods 4 nauji žaidėjai, o mūsų pasikeitimas tas, kad iš komandos išėjo ir gyventi į Vokietiją su šeima persikėlė Bartautas ir Adomas Linartai.
– Šią savaitę paaiškėjo Lietuvos jaunučių (iki 16 metų) rinktinės treneris. Juo tapo Rolandas Rakutis. Praėjusią vasarą jūs taip pat buvote rinktinės trenerių štabe ir kartu su SKM auklėtiniu G. Valicku iškovojote Ramūno Šiškausko taurę. Kaip manote, ar be Gyčio „SKM-I Warranty Expert“ ekipoje yra žaidėjų, kuriuos vertėtų išbandyti rinktinės stovyklose besiruošiant 2019 m. Europos čempionatui?
– Kiekvienas treneris apie savo žaidėjus galvoja, kad juos verta išbandyti. Aš galvoju lygiai taip pat. Yra daug vertų žaidėjų, tik problema ta, kad tų vietų nėra daug. Kita vertus, vadovaujuosi ir kita mintimi, kad tai nėra kažkoks kertinis ir lemiamas jų karjeros čempionatas. Jeigu kažko nepakvietė ir kažkas negavo šanso, tai turėtų būti labai geras spyris į užpakalį. Niekas nesibaigia su vienu čempionatu ir viena rinktine. Turime daug pavyzdžių, kurie nepatenka į jaunimo rinktines, o vėliau debiutuoja vyrų rinktinėse. Tai yra pradžių pradžia, dar tik miško takelis. Dar reikia ant žvyrkelio išvažiuoti, o tada tik į plentą. Kiekvienas pažiūrėkime į veidrodį ir supraskime, kad būtent tas žmogus veidrodyje yra pagrindinis veikėjas, kuris gali kažką nuveikti.
Gytis Valickas/S. Čirbos nuotr.