Krepšinio „pusfabrikačiai“

2016 02 27 Rūtenis Paulauskas, SKM

Nuotr. autorius: Saulius Čirba

Po sėkmingiausių Lietuvos vyrų krepšinio istorijoje metų, Lietuva tarptautiniame reitinge pakilo į trečiąją vietą pasaulyje, o jaunimo tarpe – į antrąją vietą Europoje! Tačiau LKF prezidentas A. Sabonis apie mūsų šalies jaunų žaidėjų rengimą pasakė: „Reikia dirbti su meistriškumu, nes mūsų žaidėjai, patys matot, tokie kaip „polufabrikatai“. Todėl, ne vienam gali kilti klausimas – kas gi tas meistriškumas ir kas tie Lietuvos krepšinio „polufabrikatai“ (pusfabrikačiai)?

Sostinės krepšinio mokykla (SKM), yra vienas didžiausių „krepšinio fabrikų“. Žaliavos pakanka, tik dirbk „su meistriškumu“, negamink tų „pusfabrikačių“, o tik kokybišką produkciją. Pasak „sporto terminų žodyno“ didelis meistriškumas yra gebėjimas pakelti tokius pratybų ir varžybų krūvius, kurie leistų įgyti fizinį, techninį, taktinį ir psichologinį parengtumą, reikalingą siekiant pačių geriausių sporto rezultatų. Todėl reikia pažvelgti ką ir kaip gaminame? 

SKM „fabrikas“ turi didelę krepšinio piramidę – gerai veikiančią vaikų ugdymo programą darželiuose, labai gausias visų amžiaus tarpsnių grupes mokyklose ir jau besiformuojančią didesnio meistriškumo komandą, galinčią suburti visus pajėgiausius SKM krepšininkus. Visose pakopose dirba kvalifikuotų, patyrusių bei jaunų ir ambicingų trenerių pajėgos. Ugdymo procesas, atrodo, vyksta gerai ir net gi geriau nei kitose mokyklose! O treniruočių programos nukreiptos į „darbą su meistriškumu“ – daug dėmesio skiriama fiziniam, techniniam, taktiniam ir psichologinį rengimui. Ir ne tik, nes mokykla turi ilgalaikę strategiją skirtą trenerių švietimui, vaikų užimtumui, talentų programoms ir žaidėjų atrankai. 

Tačiau, gyvenimas rodo, kad to nepakanka! Kai mokai tokios sudėtingos veiklos kaip krepšinio, rezultatas labai daug priklauso nuo esminio dalyko –vaikų gabumų. Žmogaus gabumai tai su genais gautas „mikro čipas“, kuris nuo prigimties vienus daro pranašesnius (aišku, jeigu to jie siekia), o kitus palieka žaidimo užribyje. Vienodai gerai besitreniruojančių vaikų grupėje dalis bėga greičiau, šoka aukščiau, gali sunkiau dirbti, o kita dalis atsilieka. Vieniems pavyksta geriau išmokti valdyti judesius, kitiems tai sekasi sunkiai. Su įgimtu taktiniu mąstymu žaidėjai lengvai priima greitus sprendimus aikštelėje, o kitiems reikia ilgokai „pasukti“ galvą. Pasitikėjimas ir motyvacija yra būdinga vieniems, o kitiems tai visiškai svetima. 

Šiomis savybėmis pasižyminčių vaikų turime beveik kiekvienoje komandoje. Tačiau geram krepšininkui šių savybių reikia bent kelių, o gal ir visų iškarto? Tokių „grynuolių“, vadinamų talentais, Europoje yra nemažai: T.Parkeris, J.Mačiulis, M.Gasolis, D.Nowitzkis, M.Teodosičius ir kt. Lankantis Vokietijoje teko susipažinti su pasaulinio lygio žvaigždės D.Nowitzkio treneriu H.Geschwinderiu, kuris mokė jį individualios krepšinio technikos. Daugelis jį laikė didžiuoju krepšinio Guru, galinčiu išmokyti virtuoziško kūno ir kamuolio valdymo. Würzburge jis netgi atidarė krepšinio akademiją, daug keliavo po pasaulinius krepšinio seminarus, tačiau antrojo Nowitzkio neišugdė... 

Tarp SKM žaidėjų ima rastis gabių jaunuolių. Juos mato treneriai, mokyklos administracija ir varžovai. Kaip tik varžovų treneriai, „spjaudami“ į etiką, ima gabiuosius vaikus pervilioti į savo mokyklas. Siūlo tėvams rinktis „laiminčios komandos modelį“, galimybę žaisti meistrų komandose ir netgi sąskaitas banke. Nors visi šie pažadai yra prastos kokybės muilo burbulas, veiksmai daug ką pasako – vaiko gabumai yra paprastesnis kelias į sėkmę moksleivių krepšinio lygoje! Gaila, bet dažniausiai pasitaikantis galutinis rezultatas – krepšinio „pusfabrikatis“. Todėl tik sunkiai dirbdami, SKM kuriame sąlygas gabiausiam Vilniaus jaunimui, kuris patikėtų, kad čia dirbama tam, kad siektumėm meistriškumo! 

Rūtenis Paulauskas, SKM 

Naujienų sąrašas